ETPC przeciw ekstradycji chorego psychicznie dżihadysty z Wielkiej Brytanii do USA

Departament Sprawiedliwości| dżihad| ekstradycja| ETPC| Europejska konwencja Praw Człowieka| schizofrenia paranoidalna| USA| Wielka Brytania

ETPC przeciw ekstradycji  chorego psychicznie dżihadysty z Wielkiej Brytanii do USA

16 kwietnia Europejski Trybunał Praw człowieka orzekł, że ekstradycja z Wielkiej Brytanii do USA Haroona Aswata, chorego na schizofrenię paranoidalną powinna być wstrzymana, gdyż stanowiłaby pogwałcenie artykułu 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (zakazującego traktowania nieludzkiego lub poniżającego).

Haroon Aswat, przetrzymywany w brytyjskim szpitalu psychiatrycznym uważa, że przekazanie go do Stanów Zjednoczonych, gdzie mógłby być przetrzymywany (tymczasowo aresztowany) przez czas nieokreślony w warunkach nie pozwalających na kontynuowanie leczenia, mogłoby pogorszyć jego stan zdrowia.

Skarżący - Haroon Aswat – o nieznanej przynależności państwowej jest obecnie hospitalizowany w szpitalu psychiatrycznym w warunkach ścisłej izolacji w Broadmoor (Zjednoczone Królestwo). W Stanach Zjednoczonych został oskarżony o udział w organizacji przestępczej, której celem było założenie obozu treningowego dla terrorystów dżihadu. W 2005 roku zatrzymano go w Wielkiej Brytanii na wniosek władz amerykańskich, które zażądały ekstradycji. H. Aswat bezskutecznie zaskarżył wniosek o ekstradycję, a jego prośba o rozpatrzenie sprawy przez Izbę lordów została ostatecznie odrzucona w 2007 roku.

Haroon Aswat zapadł następnie na schizofrenię paranoidalną i w 2008 roku znalazł się w szpitalu psychiatrycznym. Ostatnie diagnozy psychiatrów postawione w 2011 i w 2012 roku uznają jego stan za stabilny i poddający się kontroli dzięki podawanym lekom antypsychocznym oraz terapii, której jest poddwany w szpitalu. Leczenie musi być kontynuowany, w przeciwnym razie stan chorego ulegnie pogorszeniu.

Skarżący uważa, że jego ekstradycja do USA kłóci się z artykułem 3 konwencji. Twierdzi zwłaszcza, że jego leczenie w szpitalu w Broadmoor ma zasadnicze znaczenie dla lego stanu zdrowia i bezpieczeństwa; w przypadku ekstradycji w warunkach tymczasowego aresztowania, które może trwać wiele lat, zostanie osadzony w ADX Florence (więzienie o wysokim stopniu bezpieczeństwa) i umieszczony w pojedynczej celi w warunkach izolacji, co mogłoby pogorszyć stan zdrowia psychicznego.

Skarga została złożona w ETPC 10 czerwca 2007 roku. W dwa dni później Trybunał zalecił władzom brytyjskim wstrzymanie tymczasowe ekstradycji H. Aswata do USA aż do nowego orzeczenia.

Właściwa procedura była początkowo prowadzona w ramach sprawy Ahmad i inni przeciw Zjednoczonemu Królestwu ( 24027/07, 11949/08, 36742/08, 66911/09 i 67354/09), na podstawie podobnych zarzutów. Trybunał wyłączył przypadek Aswata do odrębnego postępowania, natomiast pozostałych w odniesieniu do pozostałych pięciu skarżących ETPC 10 kwietnia 2012 uznał, że ekstradycja do USA nie stanowi pogwałcenia artykułu 3 Konwencji. Cała piątka została przewieziona do Stanów Zjednoczonych.

W rozpatrywanej sprawie Haroona Aswata Trybunał w składzie siedmiu sędziów uznał, że wobec przedstawionych świadectw lekarskich ekstradycja do USA skarżącego mogłaby znacząco pogorszyć jego stan fizyczny i psychiczny. To zaś oznacz działanie sprzeczne z artykułem 3 Konwencji.

O ile w przypadku sprawy Babar Ahmad Trybunał uznał, warunki więzienne we Florence nie mają żadnego związku z artykułem 3, o tyle sprawa H. Aswata nie jest porównywalna ze względu na jego głębokie zaburzenia psychiczne.

Trybunał starannie zbadał dowody przedstawione przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i uznał, że nie ma żadnej pewności, w jakim wiezieniu H. Aswat zostałby umieszczony po przewiezieniu do USA, ani ile czasu potrwałoby jego tymczasowe aresztowanie. Jeśli zaś chodzi o jego osadzenie po ewentualnym skazaniu, Trybunał uważa, że mógłby on mieć dostęp do leczenia psychiatrycznego. Tym niemniej ekstradycja Aswata do kraju, w którym nie ma żadnych bliskich, do nieznanego więzienia (mowa o ADX Flerence), gdzie być może zostałby poddany szczególnie restrykcyjnemu reżimowi, jest sprzeczna z artykułem 3 Konwencji.

Trybunał podkreślił jednocześnie, że sprzeciwia się ekstradycji Haroona Aswata do USA nie ze względu na ewentualną długotrwałość uwięzienia w tym kraju, ale z powodu wszystkich elementów, które zostały w rozstrzygnięciu zważone.
ETPC

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.