Opinia HFPC ws. ekstradycji Ignatienki do Rosji

A. Ignatienko| Adam Bodnar| ekstradycja| HFPC| J. Białas| S. Magnitski

Opinia HFPC ws. ekstradycji Ignatienki do Rosji
Ignatienko (z prawej) i jego obrońca w nowosądeckim sądzie. Foto: sadeczanin.info

W lutym 2012 r. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu wydał postanowienie, w którym dopuścił możliwość ekstradycji rosyjskiego prokuratora Aleksandra Ignatienki do Rosji. Miesiąc później Sąd Apelacyjny w Krakowie utrzymał to postanowienie w mocy. Akta sprawy zostały przekazane do Ministra Sprawiedliwości, który ma rozstrzygnąć o wydaniu A. Ignatienki do Rosji. HFPC przedstawiła opinię w tej sprawie.

Przeciwko Ignatience toczy się w Rosji postępowania karne w związku z przestępstwami korupcyjnymi i popełnionym oszustwem. Sądy obydwu instancji odrzuciły argument obrońcy Ignatienki, że ściganie prokuratora jest elementem gry politycznej toczącej się pomiędzy rosyjską Prokuraturą Generalną a Komitetem Śledczym. Sądy stwierdziły także, że w tej sprawie nie istnieje obawa, że do wydaniu prawa człowieka A. Ignatienki zostaną naruszone.

Aspekt polityczny, w realiach niniejszej sprawy, dotyczy motywacji ścigania A. Ignatienki przez władze Federacji Rosyjskiej, a także spraw korupcji i konfliktów na szczytach władz.” – mówi Jacek Białas, prawnik HFPC. „Jednak w świetle polskiego prawa takie okoliczności nie należą do zakresu rozpoznania sądu, który orzeka o ekstradycji. Okoliczności te może natomiast uwzględnić Minister Sprawiedliwości” – dodaje Jacek Białas.

W swojej opinii Fundacja przywołuje również sprawę Siergieja Magnickiego, który odkrył jedną z największych afer korupcyjnych w Rosji. S. Magnicki został zatrzymany i zmarł w areszcie. Zdaniem HFPC ta sprawa pokazuje, co może spotkać osobę zamieszaną w sprawy korupcji wśród rosyjskich wysokich urzędników państwowych.

Zdaniem HFPC zachodzi również uzasadniona obawa, że ekstradycja Ignatienki spowoduje, że jego prawa zostaną naruszone. Minister Sprawiedliwości rozstrzygając o ekstradycji powinien także wziąć pod uwagę międzynarodowe standardy praw człowieka. „Minister Sprawiedliwości, pomimo, iż sądy stwierdziły, ze Ignatience nie grozi niebezpieczeństwo, to jednak może odmówić ekstradycji na podstawie przepisów Konstytucji oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka” – mówi dr Adam Bodnar, wiceprezes HFPC.

HFPC zwraca się również z prośbą do Ministra Sprawiedliwości, w razie wydania pozytywnego rozstrzygnięcia o ekstradycji Ignatienki, aby ten zwrócił się do władz Rosji o dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla prokuratora.

Fundacja przypomina również, że jeżeli zapadnie decyzja o niewydaniu Ignatienki do Rosji, może on być sądzony za zarzucane mu czyny także przed polskim wymiarem sprawiedliwości.

HFPC

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.