Spór o bezpieczeństwo danych wyzwaniem dla prawodawców

BSA - The Software Alliance| Google| ochrona danych osobowych| przetwarzanie danych osobowych| Safe Harbour| Trybunał Sprawiedliwości UE

Spór o bezpieczeństwo danych wyzwaniem dla prawodawców

Gospodarka oparta na danych pozytywnie wpływa na różne sektory światowej gospodarki, ale niesie też pewne zagrożenia. Dlatego wyzwaniem jest zapanowanie nad tymi danymi i ich efektywne wykorzystanie – mówi Victoria Espinel, prezydent i dyrektor generalny BSA - The Software Alliance.

To komentarz do ogłoszonego parę tygodni temu przez Trybunał Sprawiedliwości UE  wyroku ws. ochrony danych osobowych, który unieważnia porozumienie Safe Harbour zawarte między Komisją Europejską a resortem handlu USA. Trybunał uznał, że dane europejskich konsumentów (m.in. pochodzące z Facebook’a czy Google), które dzięki umowie z Amerykanami mogły wykorzystywać tamtejsze firmy, nie są w USA dostatecznie zabezpieczone.

USA, które wnioskowały o dodatkowy czas dla swoich firm na dostosowanie się do orzeczenia TS UE, do końca stycznia muszą znaleźć rozwiązanie tego problemu. To walka z czasem. Orzeczenie oznacza bowiem w praktyce zatrzymanie biznesu wielu firm, z takim gigantami Internetowymi jak Facebook czy Google na czele.

W odpowiedzi na wyrok, BSA - The Software Alliance opublikowała raport „Skąd tyle szumu wokół danych?” („What’s the Big Deal with Data?”) na temat oprogramowania i danych. Przedstawia on pogłębione spojrzenie na dane jako innowacyjne, sprzyjające przeobrażeniom narzędzie, a także na postępy w ich analizowaniu. Raport demistyfikuje też obawy związane z tym, jak dane są najczęściej gromadzone i wykorzystywane bez naruszania prywatności użytkowników.

- Sposób, w jaki ludzie korzystają z danych, prowadzi do niezwykłych zmian i postępu na całym świecie. Dotychczasowe osiągnięcia otwierają jednocześnie nowe możliwości przed całymi społecznościami oraz pomagają firmom efektywniej wykorzystywać swoje zasoby. Wraz z rozwojem gospodarki opartej na danych, najnowsze oprogramowanie pomoże nam wszystkim lepiej zrozumieć te dane i przekształcić je w jeszcze praktyczniejsze rozwiązania, które umożliwią podejmowanie konkretnych działań – powiedziała Victoria Espinel, prezydent i dyrektor generalny (CEO) BSA.

Raport BSA podkreśla, jak gospodarka oparta na danych wpływa na różne sektory, takie jak produkcja, transport, energetyka, rolnictwo, edukacja czy opieka zdrowotna. W konsekwencji, szacuje się, że gospodarka oparta na danych zwiększy światowy produkt brutto o 15 bilionów dolarów do 2030 roku, co oznacza znaczny wkład w globalną gospodarkę. Obecnie ludzkość generuje więcej danych niż kiedykolwiek w historii. Ponad 90 proc. wszystkich światowych danych wygenerowano w ciągu ostatnich dwóch lat, a tempo to podwaja się co dwa lata.

- Teraz największym wyzwaniem jest zapanowanie nad tymi danymi i ich efektywne wykorzystanie. Jednak aby osiągnąć znaczące wyniki, należy je odpowiednio gromadzić, przechowywać, analizować i przekształcać, a światowi decydenci muszą zrozumieć, jak ważne jest prowadzenie polityki, która to umożliwia” – dodaje Victoria Espinel.
Szefowa BSA zwraca także uwagę, że prawodawcy stoją przed szansą na określenie klarownych reguł, które będą promować swobodny przepływ danych przez granice oraz inwestowanie w niezwykle potrzebne kadry IT, co łącznie pozwoli na otwarcie rynków i pomoże firmom we wprowadzaniu innowacji.

Raport BSA - The Software Alliance przedstawia, jak odpowiedzi dostarczane przez dane i oprogramowanie przekładają się na rozwiązania mające wpływ na poprawę jakości życia:

• Wcześniejsze prognozy kryzysów pogodowych. Dzięki analizie danych oraz czujnikom morskim, które monitorują fale, prądy i inne zjawiska, badacze mogą skuteczniej przewidywać tsunami oraz inne katastrofy naturalne, co może uratować życie tysiącom ludzi w obszarach nadbrzeżnych, zagrożonych uderzeniem tsunami.
• Ratowanie wcześniaków. Poprzez śledzenie ponad 1000 odczytów danych na sekundę, badacze zadziwili lekarzy pokazując im, że nietypowo stabilne parametry życiowe u przedwcześnie urodzonych noworodków korelują z wysoką gorączką w następnym dniu. Pozwoliło to podjąć działania zapobiegawcze w celu ratowania życia wcześniaków.
• Ograniczanie czasu dojazdu do pracy. W Sztokholmie w Szwecji zainstalowano w taksówkach 1600 odbiorników GPS, które gromadzą dane o ruchu drogowym, które następnie dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, pozwoliły zmodyfikować miejskie planów ograniczenia  korków. Wynik? Natężenie ruchu zmniejszyło się o 20 proc., czas podróży skrócił się o połowę, a emisje spalin spadły o 10 proc.
• Zwiększanie plonów. Od stanu Iowa w USA do pól uprawnych w Indiach, rolnicy korzystają z danych dotyczących nasion, pochodzących z satelitów, czujników i traktorów, aby decydować, co uprawiać, kiedy rozpocząć zasiew, jak monitorować świeżość żywności oraz jak skutecznie adaptować działania do zmian klimatu.
• Projektowanie energooszczędnych budynków. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nowe narzędzia do przetwarzania danych pomagają w zaprojektowaniu pierwszego na świecie budynku o dodatnim bilansie energetycznym, czyli takiego, który produkuje więcej energii, niż jej zużywa. Jeśli prace zakończą się sukcesem, model ten będzie można wprowadzić na całym świecie, co może mieć ogromny wpływ na globalną emisję dwutlenku węgla.
• Postęp w lotnictwie. Gromadzone dane wykorzystuje się do poprawy jakości lotów, ograniczania turbulencji, zwiększania bezpieczeństwa oraz wykrywania wad silnika 2000 razy szybciej niż dotychczas. Dane lotnicze pomagają również w planowaniu tras przelotu i informują załogę, że dana część wymaga wymiany zanim dojdzie do awarii.
• Budowanie inteligentnych miast. Barcelona wykorzystuje dane do zbudowania inteligentnego miasta. Urzędnicy miejscy mogą badać ruch miejski, określać w których miejscach umieścić stacje publicznych rowerów czy też sprawdzać, w których zakątkach miasta przydałoby się więcej bankomatów.

- Szeroka gama problemów, które można rozwiązać za pomocą danych pokazuje, jak duży wpływ ich rewolucja wywiera na światową gospodarkę. Oczywiście, nie brak ważnych kwestii, takich jak prywatność użytkowników, które trzeba uważnie brać pod uwagę. Jednak nieograniczone informacje to nieograniczone możliwości w szkolnych klasach, w szpitalach, na autostradach i w pracach nad sztuczną inteligencją. Efektywne gromadzenie, przechowywanie, analizowanie i przekształcanie bezcennych danych polepszy jakość ludzkiego życia i przyczyni się do rozwoju innowacyjnej gospodarki – dodaje Victoria Espinel.
Lex.pl

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.