Senat dostosował dwie ustawy do wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Senat dostosował dwie ustawy do wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Senat zakończył 10 lipca 2015 r. trzydniowe obrady.  Senatorowie na tym posiedzeniu bez poprawek przyjęli ustawę o  leczeniu bezpłodności. Głosowanie poprzedziła burzliwa,  blisko 14-godzinna debata.

Także bez poprawek senatorowie uchwalili ustawę o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Był to projekt senacki. Nowelizacja  dostosowuje system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadza ona możliwość zaskarżenia rozstrzygnięć dotyczących odmowy wyznaczenia obrońcy z urzędu w postępowaniu karnym i w sprawach o wykroczenia. Określenie sposobu realizacji przez oskarżonego prawa do obrony dotyczy jednej z podstawowych gwarancji wyznaczających jego status w ramach postępowania karnego. Z tego powodu rozstrzygnięcia w tym zakresie powinny podlegać zaskarżeniu niezależnie od tego, jaką przybrały formę procesową i przez jaki organ zostały wydane. Oskarżony i pozostałe strony postępowania będą wiec mogli wnosić zażalenia na postanowienie sądu cofające wyznaczenie obrońcy z urzędu, a także na zarządzenie prezesa sądu o odmowie wyznaczenia obrońcy z urzędu. Zażalenia na postanowienia sądu będą rozpatrywały inne składy sędziowskie tego samego sądu, a zażalenia na zarządzenia prezesa sądu – sąd właściwy do rozpoznania sprawy.

Także nie wprowadzili poprawek do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego. Był to kolejny projekt senacki dostosowujący system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał za niekonstytucyjny brak możliwości odwoływania się od postanowień dotyczących wynagrodzenia pełnomocników z urzędu w procedurze karnej, gdy jeden sąd działał jako odwoławczy w sprawie podstawowej i jednocześnie rozstrzygał w pierwszej instancji w kwestii pośrednio z nią związanej. Do kodeksu postępowania karnego wprowadzona więc zostaje możliwość zażalenia do innego równorzędnego składu sądu odwoławczego (tzw. instancji poziomej) postanowienia, o którym po raz pierwszy orzekał sąd odwoławczy, a które dotyczyło kosztów procesu, w tym nieopłaconej przez strony pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.