Senat realizuje wyrok Trybunału

Na 71 posiedzeniu Senatu bez poprawek Izba uchwaliła ustawę o zmianie ustawy – Kodeks karny wykonawczy. Był to projekt senacki.

Nowelizacja wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 lutego 2014 r. Trybunał zakwestionował przepis nakazujący obecność funkcjonariuszy podczas udzielania świadczeń zdrowotnych także w przypadkach, gdy nie jest to konieczne, oraz brak ustawowego określenia okoliczności umożliwiających odstąpienie od tego nakazu. Nowe przepisy przewidują, że funkcjonariusze, którzy nie wchodzą w skład personelu medycznego, nie będą obecni podczas udzielania świadczeń zdrowotnych skazanemu i tymczasowo aresztowanemu. W odniesieniu do osób skazanych zasada ta nie będzie obowiązywać w trzech przypadkach: gdy pomoc jest udzielana skazanemu uznanemu za stwarzającego poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla zakładu karnego  oraz skazanemu, który podczas pobytu w zakładzie karnym naruszył w poważnym stopniu dyscyplinę lub porządek, gdy personel medyczny wystąpi o taką asystę ze względów bezpieczeństwa oraz w sytuacji, gdy świadczenie zdrowotne jest udzielane poza terenem zakładu karnego. W przypadku osób tymczasowo aresztowanych funkcjonariusze będą obecni podczas leczenia aresztowanych uznanych przez komisję penitencjarną za stwarzających poważne zagrożenie, a także tych, którzy jeszcze przed tą komisją nie stanęli.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.