Ustawa o Trybunale: stenogram nocnych obrad w Sejmie 21 lipca

Borys Budka| debata| Elżbieta Radziszewska| Ewa Kopacz| Gasiuk-Pihowicz| Joachim Brudziński| Krzysztof Brejza| Ryszard Terlecki| Sejm| Senat RP| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

Ustawa o Trybunale: stenogram nocnych obrad w Sejmie 21 lipca
Wicemarszałek J. Brudziński czyta Regulamin Sejmu w czasie nocnej debaty o ustawie o TK

Zanim 22 lipca Sejm ostatecznie przegłosował ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, wcześniej, około północy z 21 na 22 lipca odbyła się 20-minutowa „debata” nad sprawozdaniem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która ustosunkowała się do poprawek senackich. Warto, by Czytelnicy Obserwatora Konstytucyjnego zapoznali się ze sposobem procedowania nad tą ustrojową ustawą. Dlatego przedstawiamy stenogram z obrad, które prowadził wicemarszałek Joachim Brudziński.

Wicemarszałek Joachim Brudziński:

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 40. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (druki nr 755 i 761).

Proszę pana posła Bartłomieja Wróblewskiego o przedstawienie sprawozdania komisji.

Poseł Sprawozdawca Bartłomiej Wróblewski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiam sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, druk nr 755.

Marszałek Sejmu zgodnie z art. 54 ust. 1 regulaminu Sejmu skierował w dniu 21 lipca 2016 r. uchwałę Senatu w powyższej sprawie do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w celu rozpoznania. Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po rozpatrzeniu powyższej uchwały na dzisiejszym posiedzeniu wnosi, aby Wysoki Sejm przyjął 26 poprawek Senatu, a odrzucił jedynie poprawkę techniczną ujętą w pkt 25. Dziękuję pięknie.

(Poseł Borys Budka: Owacje na stojąco.)

Wicemarszałek Joachim Brudziński:

Bardzo dziękuję panu posłowi.

Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 3-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i koła. Otwieram dyskusję. Bardzo proszę o zabranie głosu pana posła Bartłomieja Wróblewskiego w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Poseł Bartłomiej Wróblewski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość stanowisko wobec sprawozdania Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Przyjęta przez Sejm w dniu 7 lipca ustawa o Trybunale Konstytucyjnym rozwiązuje część istotnych problemów dotyczących funkcjonowania trybunału. Uważamy, że poprawki przedłożone przez Senat i pozytywnie zaopiniowane przez komisję mają charakter kompromisowy. Senat dokonał kilku istotnych merytorycznych zmian w ustawie, a także kilkunastu poprawek o charakterze legislacyjnym. Poprawki merytoryczne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom opozycji oraz środowisk prawniczych, w tym Trybunału Konstytucyjnego. Warto zwrócić uwagę, że ograniczamy zasadę rozpatrywania spraw zgodnie z kolejnością wpływu. Tam gdzie chodzi o prawa i wolności jednostki, a także porządek i bezpieczeństwo publiczne, prezes trybunału będzie mógł zmieniać kolejność rozpatrywania spraw. Dopuszczamy rzecznika praw obywatelskich do wszystkich postępowań przed Trybunałem Konstytucyjnym. Rezygnujemy z udziału prezydenta w postępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziów trybunału. Doprecyzowujemy przepis dotyczący kompetencji trybunału do badania aktów normatywnych, a także regulację dotyczącą przedstawiania przez zgromadzenie ogólne trybunału kandydatów na prezesa trybunału prezydentowi.

Pozytywnie oceniamy fakt, że ustawa w obecnym kształcie uzyskała w Senacie wsparcie wykraczające poza nasze środowisko polityczne. W nawiązaniu do wcześniejszych wystąpień w Wysokiej Izbie powtórzę, że w sprawach, które budzą wiele emocji politycznych i budzą je przez długi czas, destrukcyjne jest podejście zgodnie z zasadą: wszystko albo nic.

Ponieważ przedstawione poprawki są kolejnym krokiem na rzecz ograniczenia pola sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, występując w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, oświadczam, że klub wspiera przyjęcie 26 z 27 poprawek przyjętych przez Senat. Podobnie jak komisja sprawiedliwości jesteśmy za odrzuceniem jedynie poprawki technicznej z pkt 25. Dziękuję pięknie. (Oklaski)

Wicemarszałek Joachim Brudziński:

Bardzo dziękuję, panie pośle. Proszę o zabranie głosu pana posła Borysa Budkę,

Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska.

Bardzo proszę, panie pośle. (Oklaski)

Poseł Borys Budka:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Kolejny wstyd, kolejna hańba, kolejny skandal w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości. Przy pustej sali, w nocy obradujemy nad ustawą ustrojową, która ma jeden cel – po raz kolejny udowodnić, że dla waszej formacji ustrój konstytucyjny, zasada trójpodziału władzy oraz przede wszystkim to, że to naród decyduje, kto w Polsce kontroluje konstytucję, to jest nic. Dla waszego środowiska jedynym celem było od początku zablokowanie Trybunału Konstytucyjnego.

Tego celu nie udało wam się zrealizować w 2007 r., bo już wtedy stworzyliście ustawę, która miała na celu wyeliminowanie możliwości kontroli większości parlamentarnej przez Trybunał Konstytucyjny. Od 3 grudnia ub.r. ponosicie wyłączną odpowiedzialność za to, co w Polsce dzieje się z Trybunałem Konstytucyjnym. Od 3 grudnia ub.r. prezydent Andrzej Duda jest współodpowiedzialny za łamanie w Polsce konstytucji. Od 9 marca tego roku do osób łamiących konstytucję przystąpiła prezes Rady Ministrów, premier Beata Szydło.

Dzisiejszy projekt ustawy nie naprawia niczego w trybunale, dlatego że żadnym aktem ustawowym tego, co zrobiliście, nie da się naprawić. Trybunał nie potrzebuje naprawy. Jedynej naprawy w Polsce potrzebuje wasza mentalność, wasze pojmowanie demokracji, a tak naprawdę niezrozumienie tego, że zasada trójpodziału władzy ma ograniczyć dyktatorskie zapędy takich formacji jak wasza, zapędy, gdzie obywatele są sprowadzani wyłącznie do roli maszynek do głosowania w czasie aktu wyborczego, a później słowem „suweren” wycieracie sobie usta przy każdej nadarzającej się sytuacji, a tak naprawdę nie macie pojęcia, co te słowa oznaczają. (Oklaski)

Wstyd, hipokryzja, hańba – to będą słowa, które będą opisywały te 8 miesięcy waszych rządów. Trybunał Konstytucyjny stał się waszym wrogiem numer jeden, dlatego że nie tolerujecie nikogo, kto może mieć inne zdanie od was. Polacy wam tego nie zapomną. (Oklaski)

Wicemarszałek Joachim Brudziński:

Proszę o zabranie głosu panią poseł Kamilę Gasiuk-Pihowicz, klub Nowoczesna.

Bardzo proszę, pani poseł.

(Głos z sali: 8 lat...)

Poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Znowu nocą, znowu w pośpiechu i znowu niekonstytucyjnie.

Wojna o Trybunał Konstytucyjny trwa od wielu miesięcy i na ten temat właściwie powiedziano już prawie wszystko. Nie udawajmy, że toczy się tu jakikolwiek spór prawny. To jest tak naprawdę wasza wojna – wasza wojna o to, aby przejąć absolutną kontrolę nad całą Polską i dowolnie decydować tak naprawdę o życiu każdego z Polaków, i to trzeba mówić głośno. Waszym wzorem nie są europejskie demokracje, waszym wzorem jest Rosja Putina i Turcja Erdogana.

(Głos z sali: Ocenią nas Polacy.)

Jutro obudzimy się w państwie, w którym nie obowiązuje konstytucja. W państwie, które podważa wolności i prawa obywatelskie. W państwie, w którym żadna instytucja nie stoi na straży praw i wolności, które są zapisane w konstytucji. Od jutra takie ustawy jak ustawa antyterrorystyczna, o Policji, o ziemi czy każda inna, która zamarzy się posłowi Kaczyńskiemu, będą obowiązywać i właściwie nikt nie będzie mógł skutecznie tych ustaw zaskarżyć.

Państwa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest kolejnym konsekwentnym krokiem w budowaniu antydemokratycznego państwa PiS. Ja się tego boję i powinien się tego bać każdy Polak, bo podjęliście w tym momencie nielegalną próbę zmiany ustroju Polski. Próbę, do której nie macie żadnego prawa ani nie zdobyliście mandatu. Polacy nie zaufali wam na tyle, żebyście zdobyli większość, która uprawnia was do zmiany konstytucji – ale robicie to poprzez działania faktyczne.

(Gwar na sali)

Chcecie teraz naszą wspólną Polskę – naszą wspólną Polskę – przerobić na waszą Polskę, w której obywatel tak długo będzie się czuł bezpiecznie i tak długo nie będzie musiał się bać, jak długo będzie przestrzegał reguł – waszych reguł, ale nie reguł prawa. Prawo i sprawiedliwość to są dziś słowa, które czynicie ludziom wstrętnymi, słowa, które pozbawiacie jakiegokolwiek znaczenia. Idziecie prostą drogą do tego, aby demokrację uczynić fasadą, a wybory po prostu farsą. Niestety za to, co robicie, rachunek zapłacą

Polacy, zapłaci Polska, zapłacą dzieci, przyszłe nasze pokolenia, bo nie będziemy już w centrum Unii, będziemy na marginesie Unii, poza jej centrum, w Europie drugiej, a może nawet trzeciej prędkości. I najgorsze jest to, że wielu ludzi budowało tę demokratyczną, wolną Polskę w Europie, a wy to po prostu niszczycie.

Ale jestem o tym przekonana, że wasze rządy się skończą. Polacy...

(Poseł Ryszard Terlecki: Uważaj, bo się rozpłaczesz.)

...nieraz pokazywali swoją mądrość i ją okażą następnym razem. Wasze rządy się skończą.

(Poseł Ryszard Terlecki: Przekonamy się.)

I jedyne, na co będziecie zasługiwali, to na...

(Poseł Ryszard Terlecki: Przekonamy się, nie płacz.)

...przykładne osądzenie i na wymazanie z pamięci. Ta ustawa jest bardzo zła i paraliżuje (Dzwonek)

Trybunał Konstytucyjny. (Oklaski)

(Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Pani poseł, zdaje się, za Jaruzelskim płacze.)

(Głos z sali: Dobranoc.)

Wicemarszałek Joachim Brudziński:

Bardzo dziękuję, pani poseł. Ale czuję się w obowiązku, po tych słowach, które pani poseł wygłosiła, mimo wszystko uspokoić panią poseł. Niech się nie lęka serce pani poseł, naprawdę, może pani spać spokojnie. Jako wicemarszałek Sejmu...

(Poseł Maria Małgorzata Janyska: Co to za komentarze?)

...będę stał na straży pani praw obywatelskich i poselskich. Nic pani nie grozi. Mało tego, zapewniam panią poseł...

(Poseł Michał Szczerba: Lepiej nie.)

Ale bardzo proszę, bardzo proszę, szanowni państwo

(Gwar na sali, dzwonek), to nie jest...

(Poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz: Czas na poważną rozmowę o Polsce i o przyszłości. Nie macie prawa, nie macie do tego prawa. Nadużywacie swojego prawa...)

Pani poseł, pozwoli pani. Spokojnie, spokojnie. Szanowni państwo, proszę opuścić mównicę.

Proszę opuścić mównicę.

(Głos z sali:Te słowa obrażają moją koleżankę. Tak nie może być.)

Proszę opuścić mównicę!

(Głos z sali:Pan nie jest od komentowania wystąpień posłów.)

Proszę opuścić mównicę, panie pośle. Przywołuję pana do porządku.

(Poseł Borys Budka: Jak pan się zachowuje?)

(Poseł Ryszard Terlecki: Zjeżdżaj z tej mównicy!)

(Poseł Borys Budka: Zjeżdżaj? Do kogo to mówisz? I ty jesteś marszałkiem?)

Pan poseł Meysztowicz, również przywołuję pana do porządku. Szanowni państwo, gdybyście państwo bez niepotrzebnych emocji posłuchali tych...

(Poseł Jerzy Meysztowicz: Proszę nie wywoływać tych emocji.)

...słów, które kieruję do pani poseł Pihowicz, tobyście usłyszeli wyraźnie, że próbuję, ni mniej, ni więcej, tylko wylać oliwę na te niepotrzebnie wzburzone emocjami gorące głowy. Zapewniam panią poseł i wszystkich obecnych na tej sali, że moją rolą jest, ni mniej, ni więcej, tylko dbać o porządek na tej sali.

(Poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz: Sprostowanie.)

W trybie sprostowania, bardzo proszę.

Poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz:

Panie marszałku, to, że posuwa się pan w tym momencie do kpiny...

(Głos z sali: No właśnie.)

...to, że walczy pan tak nisko, pokazuje tylko, że to, o czym dzisiaj mówimy, jest prawdą.

(Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk: To nie jest sprostowanie.)

To, że pozwalacie sobie na zawłaszczanie i niszczenie pewnych standardów demokracji, z którymi do tej pory mieliśmy do czynienia, i to, że posługuje się pan tak małymi narzędziami, jak kpina, próba ośmieszenia mnie, próba dyskredytowania mnie jako posła...

(Poseł Katarzyna Czochara: Jakimi narzędziami?)

...to pokazuje tylko, że nie macie żadnych argumentów merytorycznych, aby powiedzieć: ta ustawa jest dobra, ta ustawa prowadzi do tego, że trybunał będzie działał sprawniej, bo nie będzie działał sprawniej. Wiecie, że to, co zrobiliście, to jest pudrowanie rzeczywistości.

(Poseł Ryszard Terlecki: Czemu ona znowu to mówi?)

Ta ustawa, którą zaproponowaliście, była bardzo zła. Wprowadziliście kilka zmian, ale ta ustawa jest nadal...

(Poseł Wojciech Skurkiewicz: Pani prostuje swoją wypowiedź, tak?)

...zła i nadal prowadzi do paraliżu Trybunału Konstytucyjnego. Prowadzi dlatego, że jest tam wiele mechanizmów, które spowalniają działanie Trybunału Konstytucyjnego.

(Poseł Wojciech Skurkiewicz: Pani prostuje swoją wypowiedź, tak?)

Kuriozalne rozwiązania, które prowadzą do tego, że sędziowie będą mogli odroczyć wydanie wyroku na 6 miesięcy. To nie ma nic wspólnego...

(Poseł Dominik Tarczyński: 5 sekund...)

...z zagwarantowanym w konstytucji prawem do uzyskania...

(Poseł Dominik Tarczyński: ...4, 3, 2, 1, 0.)

(Poseł Elżbieta Radziszewska: Niech pan skorzysta z okazji i zamilczy.)

...wyroku bez nieuzasadnionej zwłoki. (Dzwonek)

(Poseł Elżbieta Radziszewska: To, co pan robi, jest po prostu niegrzeczne. Mamusia pana nie wychowała? Niech pan się zachowuje odpowiednio.)

(Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Pouczaj swoje dzieci.)

Wicemarszałek Joachim Brudziński:

Dziękuję, pani poseł.

Poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz:

Po prostu powoduje wami wstyd i brak argumentacji merytorycznej.

Wicemarszałek Joachim Brudziński:

Dziękuję, pani poseł, za to wyczerpujące sprostowanie.

Bardzo pani poseł dziękuję.

I proszę o zabranie głosu pana posła Krzysztofa Paszyka.

Bardzo proszę.

Poseł Krzysztof Paszyk:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie!

Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawić nasze stanowisko co do sprawozdania Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu w sprawie ustawy o Trybunale (Gwar na sali, dzwonek) Konstytucyjnym zawartego w druku nr 755. Kończymy dzisiaj, a de facto jutro zakończymy, głosując, proces legislacyjny nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, który w naszym uznaniu był dużą szansą dla większości sejmowej na to, by zażegnać spór, kryzys związany z Trybunałem Konstytucyjnym.

Była otwartość na współpracę z państwem, by wspólnie, tak jak to Komisja Wenecka zasugerowała, w duchu odpowiedzialności za Polskę przystąpić razem do procesu legislacyjnego.

(Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk: A kiedy wyląduje w Turcji Komisja Wenecka?)

Polskie Stronnictwo Ludowe było gotowe, klub Kukiz’15 był gotowy w tym konsensusie brać udział. Inne środowiska opozycyjne też były gotowe. I odnoszę nieodparte wrażenie, że państwo jako większość sejmowa nie skorzystaliście z tej szansy. Nie wiem, czy nie chcieliście, czy to była jakaś gra i w jej trakcie...

(Poseł Katarzyna Czochara: Nie mieliśmy potrzeby.)

...doszliście do wniosku, że lepiej wam zostawić ten wrzący kociołek zwany Trybunałem Konstytucyjnym, bo dla gry politycznej to jest wygodne. Nie mnie to dzisiaj oceniać, ale twierdzę, że zmarnowaliście wielką szansę.

Ta ustawa, która będzie jutro przedmiotem głosowania w Izbie, rozmija się z dwoma najważniejszymi sprawami, najbardziej istotnymi, które sprawiają że nic się nie zmieni. Te dwie rzeczy to, po pierwsze...

(Głos z sali: PSL się topi, to widać.)

(Poseł Ryszard Terlecki: 2% macie, 2%.)

...panie marszałku, panie przewodniczący, kwestia personalna. Nadal będzie kwestionowana szóstka sędziów Trybunału Konstytucyjnego i to będzie wracać jak bumerang w postaci kwestionowania ich tytułu do orzekania w Trybunale Konstytucyjnym.

Druga rzecz, której nie rozstrzyga w żaden sposób ustawa, którą państwo najpewniej jutro przyjmiecie, to jest kwestia opublikowania wszystkich orzeczeń, które zostały wydane przez Trybunał Konstytucyjny.

To będą dwa problemy, które jak bumerang będą wracać, i których nie unikniecie państwo. Mnie jest przykro i szkoda... Nam jest w Polskim Stronnictwie Ludowym przykro, że nadal będą pytania, nadal będą wątpliwości dotyczące jakże ważnego organu stojącego na straży demokracji, jakim jest polski sąd konstytucyjny, ale, niestety, zmarnowaliście tę szansę, która była w toku tego procesu legislacyjnego.

Dziękuję bardzo.

(Poseł Dominik Tarczyński: A co z Elewarrem?)

Wicemarszałek Joachim Brudziński:

Bardzo dziękuję.

Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.

Zamykam dyskusję.

(Poruszenie na sali)

(Poseł Robert Kropiwnicki: Pytania!)

Do głosowania nad uchwałą Senatu przystąpimy w bloku głosowań.

(Gwar na sali, dzwonek)

(Poseł Krzysztof Brejza: Wniosek formalny!)

W sprawie?

(Poseł Krzysztof Brejza: W sprawie głosowania imiennego w trybie art. 184 regulaminu.)

(Poseł Robert Kropiwnicki: Panie marszałku!)

Dobrze, panie pośle, ale zaglądam do regulaminu Sejmu...

(Poseł Artur Dunin: Cenzura?)

...i to nie jest...

(Poseł Ewa Kopacz: 184.)

(Poseł Artur Dunin: Jak za komuny.)

(Poseł Borys Budka: Podpowiadamy: 184.)

(Poseł Krzysztof Brejza: Ust. 2 pkt 9.)

(Poseł Borys Budka: Brawo.)

Panie pośle, art. 184 ust. 2 pkt 9...

(Poseł Zbigniew Ajchler: Nie ten kolor regulaminu. Niebieski jest.)

Zmiany w sposobie prowadzenia głosowania...Bardzo proszę, panie pośle.

(Głos z sali: Głosowanie?)

Wniosek for m a l ny.

Poseł Krzysztof Brejza:

Bardzo dziękuję.

Panie marszałku, w imieniu posłów Platformy Obywatelskiej chciałem złożyć wniosek o głosowanie imienne w tej sprawie.

(Poseł Dominik Tarczyński: Przecież każde jest imienne!)

(Poseł Iwona Arent: Każde masz imienne.)

Wicemarszałek Joachim Brudziński:

Ma pan 1 minutę na wniosek formalny.

Poseł Krzysztof Brejza:

Państwo nie macie zielonego pojęcia, czym jest głosowanie imienne.

(Poseł Arkadiusz Myrcha: Nauczcie się regulaminu.)

Odsyłam was do komentarza do regulaminu Sejmu. To świadczy o waszej wiedzy.

(Gwar na sali, dzwonek)

(Poseł Arkadiusz Myrcha: Tu nie chodzi o elektroniczne głosowanie, to nie jest to, to nie jest to samo.)

Panie marszałku, przed chwilą marszałek z Prawa i Sprawiedliwości pan Terlecki do jednego z posłów opozycji zwrócił się słowem „zjeżdżaj”. To są te wasze standardy, to są standardy Prawa i Sprawiedliwości wobec opozycji. To jest ten pakiet demokratyczny: dzwoneczek, „zjeżdżaj”. Ale te same słowa padały w kierunku pana prezesa Rzeplińskiego. To jest ten styl procedowania, gdzie posłowie opozycji zmuszani są do pracy w nocy nad jedną z najważniejszych ustaw ustrojowych.

(Głos z sali: Wszyscy pracujemy.)

(Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Możecie jechać do domu.)

Zamiast społeczeństwa obywatelskiego chcecie budować tą ustawą takie społeczeństwo państwowe.

(Dzwonek)

Społeczeństwo wam dzisiaj w sprawie waszych podwyżek...

Wicemarszałek Joachim Brudziński:

Dziękuję, panie pośle.

Poseł Krzysztof Brejza:

...dało sygnał...

Wicemarszałek Joachim Brudziński:

Panie pośle, dziękuję.

Poseł Krzysztof Brejza:

W sprawie Trybunału Konstytucyjnego nie będzie zgody na tę ustawę.

(Oklaski)

(Poseł Dominik Tarczyński: Krzysiu, a nad Lasami Państwowymi to o której głosowaliście?)

Wicemarszałek Joachim Brudziński:

Dziękuję panu posłowi.

Z przykrością informuję Wysoką Izbę, że uzasadnienie tego wniosku formalnego posłużyło tylko i wyłącznie do próby wywołania kolejnej niepotrzebnej awant u r y.

(Poseł Artur Dunin: Według pana marszałka.)

W związku z powyższym, jeżeli chodzi o wniosek, głosowanie imienne zgodnie z regulaminem Sejmu zarządza marszałek.

(Poseł Maria Małgorzata Janyska: To proszę zarządzić.)

Blok głosowań jest jutro.

(Poseł Krzysztof Brejza: Na wniosku jest 30 posłów...)

Tak, blok głosowań, szanowni państwo, jest jutro rano.

W związku z powyższym, tak jak powiedziałem, przechodzimy do rozpatrzenia...

(Poseł Robert Kropiwnicki: Panie marszałku, zgłaszałem wniosek formalny.)

Nie dopuszczam już żadnych wniosków formalnych.

(Poruszenie na sali, oklaski)

(Poseł Ewa Kopacz: Jak to nie?)

(Poseł Arkadiusz Myrcha: Nie ma: nie dopuszczam.)

(Poseł Krzysztof Brejza: Pytań nie było.)

(Poseł Krystyna Skowrońska: Regulamin!)

(Głos z sali: Regulamin!)

(Poseł Robert Kropiwnicki: Mam wniosek formalny.)

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 41. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (druki nr 757 i 759).

Proszę opuścić mównicę, panie pośle.

(Poseł Arkadiusz Myrcha: Przed chwilą obiecał pan przestrzegać regulaminu!)

(Głos z sali: Dlaczego?)

(Głos z sali: Kolorowych snów!)

(Poseł Urszula Augustyn: Wniosek formalny.)

(Poseł Ewa Kopacz: Nie może pan odmówić.)

Proszę panią poseł Dorotę Arciszewską-Mielewczyk o przedstawienie sprawozdania komisji.

(Poseł Ewa Kopacz: Bezczelny.)

(Poseł Robert Kropiwnicki: Dyktatura.)

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.