Wysoki Trybunale

Wysoki Trybunale

28 grudnia 2015 r. Prezydent podpisał ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Jest tam stwierdzenie, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają zapadać większością 2/3 głosów.

Natomiast art. 190 p. 5 stanowi, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zapadają większością głosów.

Czy Sejm zwykłą większością głosów, a nie większością 2/3 głosów, jak stanowi art. 235 p. 4 Konstytucji, może zmienić tekst Konstytucji? Na pewno nie. Ale nie słyszałem aby ktoś podniósł ten zarzut.

Drugą sprawą jest ustawa o mediach publicznych. Przeczytałem następujące ustalenie.

„Po reformie media publiczne zostaną przekształcone w media narodowe. Przestaną być spółkami prawa handlowego i mogą podlegać nowej Radzie Mediów narodowych, zamiast Krajowej radzie Radiofonii i Telewizji”.

Czy gdyby taka ustawa została uchwalona zwykłą większością głosów, mogłaby całkowicie wykreślić z Konstytucji art. 213, 214 i 215?

Na pewno nie. Ale nie słyszałem, aby ktoś, krytykując niekonstytucyjność tej ustawy podniósł ten zarzut.

Uważam, że wszystkie ustawy uchwalone obecnie przez Sejm zwykłą większością głosów, nie mogą ani na jotę zmienić tekstu Konstytucji.

Jako nie prawnik mogę w mojej ocenie mylić, bo może są jakieś kruczki prawne pozwalające zmienić tekst Konstytucji niezależnie od art. 235 p. .

Przekazuję wyrazy głębokiego szacunku

Chryzant B

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.