Sądy niezbyt surowe dla pijanych kierowców

Wyroki powyżej ośmiu lat za spowodowanie śmiertelnego wypadku usłyszało tylko czterech piratów. Instytut Wymiaru Sprawiedliwości przygotował raport, jak sądy orzekają w sprawach m. in. pijanych kierowców. Wnioski nie napawają optymizmem.

Średnio za przestępstwo z art. 178 a kodeksu karnego (prowadzenie po pijanemu samochodu) sądy orzekały równie często grzywnę jak więzienie z zawieszeniem (łącznie blisko 90 proc.). W co dziesiątym skazaniu wymierzono   ograniczenie wolności i sporadycznie (1 proc.) bezwzględnego więzienia.

Najbardziej zróżnicowana jest częstość orzekania kary pozbawienia wolności z zawieszeniem oraz grzywny. Odsetki skazań na więzienie wahały się od 4,4 proc. (Zamość) do 89,4 (Bielsko-Biała), a na grzywnę od 6, 4 proc. (Zamość) do 87 proc. (Kielce). Kary ograniczenia wolności zawierały się w przedziale od 1,7 proc. (Bielsko-Biała) do 31, 2 proc. (Słupsk).

Więzienie z zawieszeniem orzekano najczęściej w okręgu łódzkim (ponad 62 proc.), a  bezwzględne więzienie w bielsko-bialskim ok. 5 proc.). Najmniejszy odsetek skazań na karę więzienia w zawieszeniu był w okręgu zamojskim (ok. 5), a na bezwzględne więzienie w rzeszowskim i krośnieńskim (poniżej 0,2).
Lex.pl

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.