5 wyroków Trybunału Konstytucyjnego na 34. posiedzeniu Senatu

"trzynastka"| Polski Związek Łowiecki| prawo prasowe| Senat| tajemnica statystyczna| Trybunał Konstytucyjny| urlop macierzyński| ustawa o podatku od spadków i darowizn| wykonanie wyroku TK

5 wyroków Trybunału Konstytucyjnego na 34. posiedzeniu Senatu
Foto: Katarzyna czerwińska, Kancelaria Senatu RP

Na dwudniowym posiedzeniu Senatu 5 i  6 czerwca wyższa izba parlamentu zajęła się m. in. pięcioma wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, dostosowując zakwestionowane przepisy do treści rozstrzygnięć.

Izba jednomyślnie, 79 głosami, zgodnie z wnioskiem Komisji Kultury i Środków Przekazu, przyjęła natomiast bez poprawek ustawę o zmianie ustawy – Prawo prasowe, 10 maja 2013 r. uchwaloną przez Sejm na podstawie projektu senackiego. Takie stanowisko poparło 79 senatorów. Ustawa realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 grudnia 2011 r. (sygn. akt SK 42/09). Zgodnie z nowelą, osoba, która wydaje niezarejestrowane czasopismo lub dziennik albo zawieszone czasopismo, nie będzie karana grzywną lub karą ograniczenia wolności, ale tylko grzywną w wysokości do 5 tys. zł.

Zgodnie z wnioskiem Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Izba jednomyślnie, 86 głosami, przyjęła bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, uchwaloną 10 maja 2013 r. na podstawie projektu rządowego. Nowelizacja wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r. Wprowadza regulację, zgodnie z którą pracownicy korzystający z urlopu macierzyńskiego, a także z dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą zwolnieni z obowiązku przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym jako warunku nabycia prawa do tzw. trzynastej pensji. „Trzynastka” będzie przysługiwała w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego czasu. Nowelizacja obejmie także pracowników, którzy skorzystali z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Bez poprawek, głosami 85 senatorów, Izba przyjęła także ustawę o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Taką rekomendację przedstawiły Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Ustawa, uchwalona 10 maja 2013 r. z inicjatywy Senatu, stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2011 r. (sygn. akt K 33/08). Nowelizacja zmierza do objęcia tajemnicy statystycznej taką samą ochroną, jaką zapewniono tajemnicy notarialnej, adwokackiej, radcy prawnego, doradcy podatkowego, lekarskiej oraz dziennikarskiej. Zmiany zaproponowane w ustawie spowodują, że zwolnienie świadka z obowiązku zachowania tajemnicy statystycznej będzie możliwe jedynie z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości, przy braku innych środków dowodowych na daną okoliczność. Nie będzie również możliwe zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy statystycznej na gruncie postępowania w sprawach o wykroczenia.

Izba przyjęła i postanowiła wnieść do Sejmu projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, realizujący orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 5 lipca 2011 r. (sygn. akt. P 36/10), w którym stwierdzono, że zmiana wymogów formalnych umowy o opiekę, zawartej przez spadkobierców zaliczanych do III grupy podatkowej (osoby niespokrewnione), wprowadzona 1 stycznia 2007 r., jest niezgodna z konstytucją. Zmiana warunków nabycia ulgi mieszkaniowej polegała na wprowadzeniu wymogu zawarcia umowy o opiekę w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi oraz wymogu sprawowania opieki przez 2 lata od momentu poświadczenia podpisów. Brak przepisów przejściowych spowodował, że nowelizacja pozbawiła możliwości nabycia prawa do ulgi mieszkaniowej spadkobierców, którzy zawarli umowę o opiekę przed organem gminy, sprawowali ją przez 2 lata, a spadkodawca zmarł po 1 stycznia 2007 r., kiedy obowiązywały już nowe warunki nabycia tej ulgi. Senat zaproponował przyznanie ulgi podatkowej właśnie tym osobom. Podatnicy, wobec których ustalono już zobowiązanie podatkowe bez uwzględnienia ulgi, mieliby możliwość wznowienia postępowania. Projekt ustawy przygotowała Komisja Budżetu i Finansów Publicznych.

Senat postanowił też wnieść do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie, dostosowujący przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 listopada 2012 r. (sygn. akt K 21/11). Trybunał uznał, że podstawowe elementy postępowania dyscyplinarnego: pojęcie deliktu dyscyplinarnego, katalog sankcji dyscyplinarnych, organy prowadzące postępowanie dyscyplinarne i ogólne zasady tego postępowania należy uregulować w ustawie, a postępowanie dyscyplinarne prowadzone przez organy Polskiego Związku Łowieckiego powinno zostać objęte kontrolą sądową. Trybunał podkreślił, że do wykonania wskazań zawartych w wyroku niezbędna jest zmiana prawa łowieckiego, która nie może polegać jedynie na prostym przeniesieniu do ustawy tych postanowień statutu związku, które dotyczą postępowania dyscyplinarnego. Senacki projekt ustawy przewiduje m.in. dwuinstancyjność dyscyplinarnego sądownictwa łowieckiego, możliwość odwołania się do sądu powszechnego od orzeczeń dyscyplinarnych skutkujących zawieszeniem albo pozbawieniem członkostwa w PZŁ lub kole, a także zawieszeniem albo pozbawieniem prawa do polowania. Uproszczono też system kar przewidzianych dotychczas przez statut związku. Zaproponowano wprowadzenie kary pieniężnej do wysokości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Ponadto członka PZŁ będzie można ukarać naganą, do 3 lat pozbawić go prawa do polowania, zawiesić w prawach członka do 3 lat lub wykluczyć go ze związku. W projekcie ustawy ustalono też wysokość rocznej składki członkowskiej i wpisowego. Składka nie będzie mogła przekraczać 5% kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, wpisowe zaś – trzykrotności składki.
Dział Prasowy Kancelarii Senatu RP

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.