Wybory: oświadczenie Stefana J. Jaworskiego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej 1 grudnia

dymisja| godność sędziowska| Kazimierz Czaplicki| Krajowe Biuro Wyborcze| PKW| Stefan Jaworski| system informatyczny| wybory samorządowe

Wybory: oświadczenie Stefana J. Jaworskiego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej 1 grudnia
Źródło: TVN24

Szanowni Wyborcy!

Dzisiejszym podaniem do wiadomości publicznej zbiorczego obwieszczenia o wynikach ponownego głosowania na terenie całego kraju w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zamyka się cały cykl wyborczy w wyborach samorządowych 2014 roku, zapoczątkowany głosowaniem w dniu 16 listopada oraz ogłoszeniem zbiorczych wyników wyborów samorządowych w dniu 22 listopada tego roku.

W toku tego procesu ujawniła się niesprawność systemu informatycznego, która skomplikowała i znacznie opóźniła ogłoszenie wyników głosowania z dnia 16 listopada. Przy podliczaniu głosów do wszystkich szczebli samorządu lokalnego ujawniły się usterki na poszczególnych etapach podliczania głosów i sporządzania protokołów, które rzuciły cień na sprawność polskiego systemu wyborczego i społeczną ocenę Państwowej Komisji Wyborczej jako najwyższego organu wyborczego. Państwowa Komisja Wyborcza zapewnia, że ujawniona niesprawność nie wpłynęła na rzetelność przeprowadzonych czynności wyborczych i respektowanie gwarancji określonych w kodeksie wyborczym.

Przykro nam z powodu zaistniałej sytuacji. Mimo wszystko, w naszej ocenie, nie zasłużyliśmy na tak zmasowaną krytykę. Krytykę, która godziła w fundamenty polskiego systemu demokratycznego i polskiego systemu wyborczego, cieszącego się dużym autorytetem w świecie. Systemu wyjątkowego, bo zorganizowanego ze znacznym udziałem sędziów, jako czynnika apolitycznego, zabezpieczonego gwarancjami sędziowskiej niezawisłości. Ze zdumieniem przyjmujemy krytykę kierowaną pod naszym adresem ze strony licznych parlamentarzystów zasiadających w parlamencie od kilkunastu lat, którzy tworzyli lub współtworzyli prawo wyborcze w obecnym kształcie, a dzisiaj próbują ewentualnymi błędami legislacji obarczyć Państwową Komisję Wyborczą. Przypominam, że Państwowa Komisja Wyborcza nie ma inicjatywy ustawodawczej i nie ma mocy decyzyjnej w procesie legislacyjnym, a zbyt częste zmiany prawa utrudniają stosowanie ukształtowanych procedur oraz wypracowanie naturalnych nawyków wyborców w procesie głosowania.

Mając na uwadze te wszystkie okoliczności, w celu ochrony ustroju organów wyborczych, autorytetu Państwowej Komisji Wyborczej oraz godności sędziowskiej i godności osobistej każdego z nas, członkowie Państwowej Komisji Wyborczej zrzekli się funkcji pełnionych w Państwowej Komisji Wyborczej.

Szanowni Wyborcy!

Każde ogłoszenie końcowych wyników wyborów skłania także do wyrażenia podziękowania tym wszystkim osobom i instytucjom, które walnie przyczyniły się do zorganizowania i przeprowadzenia wyborów czy też odcisnęły swoje piętno na wszystkich wyborach, wręcz na polskim procesie wyborczym.

1. Dziękuję prawie 300-tysięcznej grupie społeczników, członkom obwodowych i terytorialnych komisji wyborczych, reprezentującym różne komitety wyborcze i opcje polityczne, dziękuję komisarzom wyborczym i sędziom przewodniczącym wojewódzkich i powiatowych komisji wyborczych, wszystkim, którzy rzetelnie i uczciwie wykonywali swoje obowiązki wynikające z udziału w procesie wyborczym. Dziękuję pracownikom Krajowego Biura Wyborczego i jego delegatur terenowych, których praca nie zawsze znajduje dostateczne uznanie naszych władz państwowych.

2. Dziękuję wójtom, burmistrzom, prezydentom miast, starostom, marszałkom województw, urzędnikom wyborczym oraz ich służbom pomocniczym za zorganizowanie lokali wyborczych oraz za udzielenie właściwym komisjom wyborczym pomocy technicznej, informatycznej i logistycznej.

3. Komendzie Głównej Policji, terytorialnym jednostkom policji i poszczególnym funkcjonariuszom za zorganizowanie ochrony lokali wyborczych, za zapewnienie porządku w ich otoczeniu oraz za ściganie wszelkich naruszeń prawa wyborczego.

4. Szczególne podziękowania kieruję do Pana Kazimierza Wojciecha Czaplickiego - Szefa Krajowego Biura Wyborczego, Sekretarza Państwowej Komisji Wyborczej, członka zarządu Stowarzyszenia Europejskich Urzędników Wyborczych, człowieka niesłychanie zasłużonego dla polskich i europejskich organów wyborczych.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej: Stefan J. Jaworski

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.