Wyroki Trybunału Konstytucyjnego w Senacie

ogrody działkowe| Senat| Trybunał Konstytucyjny| wykonanie wyroku TK

Wyroki Trybunału Konstytucyjnego w Senacie

Na 47 posiedzeniu Senatu senatorowie nie wprowadzili poprawek do ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Był to pilny rządowy projekt. Nowelizacja wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 r. Określa ona kryteria i zasady przeprowadzania rekrutacji do publicznych przedszkoli, innych publicznych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i placówek. Nowe przepisy uwzględniają potrzebę godzenia pracy zawodowej rodziców z obowiązkami rodzinnymi, mając na względzie potrzeby rodzin wielodzietnych oraz niepełnosprawnych dzieci i rodziców.

Izba wprowadziła dwie poprawki do ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, wywodzącej się z projektu rządowego. Celem znowelizowanej ustawy jest uregulowanie kwestii dotyczącej podziału środków rezerwy subwencji ogólnej. Dostosowuje ona system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 stycznia 2013 r. Zaproponowane rozwiązania mają być podstawą do przekazania jednostkom samorządu terytorialnego dodatkowych środków z budżetu państwa. Ustawa określa m.in. dla których samorządów będzie przeznaczona rezerwa subwencji ogólnej, datę podziału środków rezerwy subwencji ogólnej, podstawę do wyliczenia rezerwy oraz podmioty odpowiedzialne za podział. Ponadto ustawa zwalnia województwa, które obowiązane byłyby w 2014 r. wpłacić do budżetu państwa z przeznaczeniem na część regionalną subwencji ogólnej kwotę ponad 400 mln zł,  z obowiązku wpłaty nadwyżki ponad tę kwotę. Kwota nadwyżki ma być wpłacona do budżetu w ciągu trzech kolejnych lat. W konsekwencji odpowiednio zmniejszyłaby się kwota części regionalnej subwencji ogólnej, co miałoby zostać zrekompensowane województwom w latach 2015-17.

Z czterema poprawkami Senat przyjął ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych, powstałą na bazie projektów: obywatelskiego i poselskich. Ustawa reguluje kwestie dotyczące zasad zakładania, funkcjonowania i likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych, a także prawa i obowiązki działkowców. Ponadto w ustawie określono nowe zasady zrzeszania się działkowców oraz zasady działania i zadania organizacji działkowców. Zmiany w prawie były niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Zakwestionował on m.in. rozwiązania określające przywileje Polskiego Związku Działkowców, w tym jego monopol na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego.

Senat rozpatrzył ustawę zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, powstałą na bazie projektu senackiego. Ustawa ma na celu wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z proponowanymi zmianami osoba zaliczana do III grupy podatkowej, która przed 31 grudnia 2006 r. zawarła przed organem gminy umowę o sprawowanie opieki nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, będzie miała prawo do ulgi podatkowej, jeżeli po tej dacie nabyła w drodze spadku po tym spadkodawcy m.in. budynek mieszkalny lub jego część, lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Bez poprawek senatorowie przyjęli ustawę o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013. Był to projekt rządowy. Ustawa ma na celu wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w 2010 r. zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek zdrowotnych przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów. Zakłada ona, że za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych składkę zapłaci - tak jak wcześniej - budżet państwa. Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników. Jeszcze w 2014 r. opłacanie składek zdrowotnych przez rolników będzie odbywać się na zasadach analogicznych do tych, które obowiązywały w 2013 r.
Dzieł Prasowy Senatu RP

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.