KRS krytykuje odwołanie sędzi Justyny Koski-Janusz z delegacji do orzekania w SO w Warszawie, SO oświadcza i uchwala

Beata Najjar| delegacja sędziego| Justyna Koska-Janusz| KRS| Minister Sprawiedliwości| niezawisłość sędziowska| Sąd Okręgowy w Warszawie| skład orzekający

KRS krytykuje odwołanie sędzi Justyny Koski-Janusz z delegacji do orzekania w SO w Warszawie, SO oświadcza i uchwala
Sąd Okręgowy w Warszawie - Biuro Obsługi Interesanta. Foto: A. Grycuk, źródło: Wikimiedia Commons

STANOWISKO KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA z dnia 14 października 2016 r. w związku z odwołaniem Pani Justyny Koski-Janusz – sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie przez Ministra Sprawiedliwości z delegacji do orzekania w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

I
Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie ocenia działania Ministra Sprawiedliwości, gdyż podważają one zaufanie obywateli do sądu, a decyzja o odwołaniu delegacji nie znajduje żadnych uzasadnionych podstaw.

II
Krajowa Rada Sądownictwa zwraca uwagę, że określenie miejsca służbowego sędziego jest gwarancją jego niezawisłości, a decyzje Ministra Sprawiedliwości dotyczące delegacji nie mogą mieć charakteru dowolnego i powinny uwzględniać interes wymiaru sprawiedliwości.

III
Krajowa Rada Sądownictwa wskazuje, że decyzja Ministra Sprawiedliwości o delegowaniu sędziego do orzekania w innym sądzie lub jego odwołaniu z delegacji, przewidziana w ustawie o ustroju sądów powszechnych, zwykle jest podejmowana na wniosek prezesa właściwego sądu, po pozytywnej opinii kolegium właściwego sądu, za zgodą sędziego, a przy odwołaniu na jego wniosek.

Decyzja, zarówno delegująca jak i odwołująca delegowanie sędziego do orzekania w innym sądzie, nie może wywoływać żadnych wątpliwości co do podstaw, dla których została podjęta oraz nie może powodować zakłócenia toku orzekania w prowadzonych przez sędziego sprawach, gdyż w przeciwnym wypadku stanowi nieuprawnione naruszenie niezawisłości sędziego w orzekaniu i wpływa na niezależność sądu.

Kandydatura Pani Justyny Koski-Janusz – sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie została pozytywnie zaopiniowana na kolejny okres delegacji, trwający do końca 2016 r. i delegacja została przez Ministra Sprawiedliwości udzielona. Późniejsza i podjęta w krótkim odstępie czasu decyzja o odwołaniu delegacji, prowadząca do zakończenia orzekania przez Panią Sędzię w sądzie wyższej instancji, nie zawiera uzasadnienia, dlatego nie można jej uznać za prawidłową. Natomiast motywy wskazane w oświadczeniu opublikowanym przez Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości jakoby Pani sędzia miała wykazać się „wyjątkową nieudolnością w prowadzeniu prostej sprawy” – wskazanej w tym oświadczeniu, nie znajdują oparcia w ustalonych faktach, wynikających z informacji Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Pani sędzia, we wskazanej sprawie, dokonała czynności jedynie w dniu 18 grudnia 2013 r. Tego dnia podjęła decyzję o zwróceniu sprawy prokuratorowi w celu uzyskania opinii biegłych w zakresie poczytalności podejrzanej i zastosowała wobec podejrzanej środki zapobiegawcze w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania. Trafność tej decyzji została potwierdzona dalszym przebiegiem postępowania w tej sprawie. Natomiast po uzupełnieniu postępowania przygotowawczego i ponownym wpływie sprawy została ona przydzielona innemu sędziemu, zgodnie z ustawowymi zasadami przydziału spraw.
Z informacji Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie wynika ponadto, że w co najmniej siedmiu sprawach karnych odwołanie z delegacji Pani sędziego Justyny Koski-Janusz spowoduje konieczność rozpoczęcia przewodu sądowego od początku. Jest to sytuacja stanowiąca odejście od dotychczasowej praktyki delegowania sędziów do orzekania w sądach wyższych instancji, gdyż powoduje konieczność naruszenia ustawowej zasady kontynuacji zachowania składu sędziowskiego od rozpoczęcia do zakończenia postępowania karnego w danej instancji. Konieczność prowadzenia spraw karnych od początku może doprowadzić nie tylko do przewlekłości postępowania, ale w pewnych wypadkach nawet do przedawnienia karalności.

Sąd Okręgowy w Warszawie

Oświadczenie

W związku z odwołaniem Pani Sędzi Justyny Koski - Janusz z delegacji do Sądu Okręgowego w Warszawie oświadczam, że Pani Sędzia w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Warszawy - Śródmieścia w Warszawie orzeka od 9 czerwca 2009 r. Od 1 listopada 2013 r. do 30 czerwca 2016 r. pełniła funkcję Kierownika Sekcji Postępowania Przygotowawczego tego Sądu. Podkreślić trzeba, iż przez cały okres pełnienia służby w Sądzie Rejonowym dla Warszawy - Śródmieścia w Warszawie załatwialność spraw przez Panią Sędzię, terminowość sporządzania uzasadnień, jak też ilość spraw skierowanych na terminy kształtowały się na wysokim poziomie. Zaznaczyć należy, że praca Pani Sędzi jako Kierownika Sekcji Postępowania Przygotowawczego została bardzo dobrze oceniona podczas ostatniej wizytacji, która została przeprowadzona na przełomie maja i czerwca 2016 r.

Stwierdzić też trzeba, iż Pani Sędzia Justyna Koska - Janusz pracuje z niezwykłym zaangażowaniem, powierzone obowiązki wykonuje w sposób rzetelny i sumienny. Pani Sędzia jest osobą o niezwykle wysokiej kulturze osobistej, z szacunkiem odnosi się do przełożonych, współpracowników, pracowników administracji, jak też stron prowadzonych postępowań karnych.
Wiceprezes ds. karnych
SSO Beata Najjar

Oświadczenie

Wobec argumentacji podanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości co do powodów odwołania Pani SSR Justyny Koski-Janusz z delegacji informujemy, że w skierowanej do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie sprawie podejrzanej Izabelli Ch. o czyn popełniony w  dniu 17 grudnia 2013 r., Pani sędzia Justyna Koska-Janusz podjęła w dniu 18 grudnia 2013 r. decyzję w przedmiocie zwrócenia sprawy prokuratorowi celem uzyskania opinii biegłych w zakresie poczytalności podejrzanej oraz w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania zastosowała wobec podejrzanej środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu i dozór Policji. Sprawa ta nigdy ponownie nie trafiła do referatu Pani sędzi Justyny Koski-Janusz.

Po uzupełnieniu postępowania przygotowawczego i ponownym wpływie sprawy do Sądu, została ona skierowana do referatu innego sędziego i zakończona umorzeniem postępowania w związku z treścią opinii wydanej przez biegłych, na potrzebę przeprowadzenia której bezzwłocznie wskazywała Pani sędzia Justyna Koska-Janusz.

Wynika stąd, że Pani sędzia wykazała się właściwą intuicją i doświadczeniem życiowym we wstępnej ocenie stanu podejrzanej, co w powiązaniu z faktem rozpoznania wniosku w trybie przyspieszonym w ciągu jednego dnia nie może być postrzegane w kategoriach nieudolności w prowadzeniu sprawy.

Uchwała Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 11 października 2016 roku w sprawie sprzeciwu wobec skrócenia przez Ministra Sprawiedliwości delegacji Pani Sędzi Justyny Koski-Janusz

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.