Uchwała Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego z 20 maja 2016 roku

Uchwała Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego z 20 maja 2016 roku
Siedziba Sądu Okręgowego w Gliwicach

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego wyraża sprzeciw wobec przejawów braku poszanowania przez przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej dla zasady trójpodziału i równowagi władz zawartej w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Działania takie godzą w autorytet Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i sądów powszechnych, a w konsekwencji - autorytet całego Państwa.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego w pełni popiera dotychczasowe działania podejmowane przez Krajową Radę Sądownictwa, Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, stowarzyszenia sędziowskie, gremia prawnicze i naukowe, w celu ochrony roli ustrojowej sądownictwa. '

Sprzeciw budzi sprzeczne z zasadą legalizmu uzurpowanie sobie przez organy władzy wykonawczej i ustawodawczej kompetencji do oceny charakteru prawnego rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z Konstytucją wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i mają moc powszechnie obowiązującą. Żaden organ władzy wykonawczej nie jest uprawniony do skutecznego zgłaszania zastrzeżeń do orzeczeń Trybunału, także pod względem proceduralnym, w tym do oceny ważności orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym Zgromadzenie zwraca się do Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej o wykonanie ciążącego na nim obowiązku wynikającego z art. 190 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 21 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 pkt 6 i art. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tj. Dz.U. z 2016, poz. 296).

Zgromadzenie wyraża także sprzeciw wobec mających miejsce w przestrzeni publicznej ataków na Prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego oraz sędziów Trybunału, opartych na sugestii, że działania podejmowane przez Prezesa Trybunału są elementem gry politycznej, a nie wypełnianiem ustawowych obowiązków i staniem na straży zasad konstytucyjnych.

Nie do zaakceptowania są wypowiedzi przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej, które w nieuprawniony sposób podważają bezstronność i apolityczność sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych dyskredytując ich autorytet.

Jako organ samorządu sędziowskiego postulujemy ponadto zachowanie przez władzę ustawodawczą i wykonawczą należytych standardów przy projektowaniu zmian w prawie, w tym również zmian dotyczących wymiaru sprawiedliwości.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.