Ukraina: zmiany w Sądzie Konstytucyjnym

Rada Najwyższa Ukrainy| Sąd Konstytucyjny Ukrainy| Ukraina

Ukraina: zmiany w Sądzie Konstytucyjnym
Siedziba Sadu Konstytucyjnego w Kijowie. Foto: Wikipedia.org

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła 24 lutego uchwałę o zmianach w składzie Sadu Konstytucyjnego Ukrainy z powodu "złamania przysięgi sędziowskiej".

Uchwała powołuje się na kilka rozstrzygnięć, które, zdaniem parlamentu, naruszyły normy konstytucji. W pierwszej kolejności chodzi o niekonstytucyjny tryb zmiany konstytucji z 2004 roku, co nastąpiło w roku 2010. Rada Najwyższa w uzasadnieniu wniosku w tej jego części pisze, że „to decyzja Sądu Konstytucyjnego Ukrainy naruszyła podstawową konstytucyjną zasadę demokracji, zmieniając porządek konstytucyjny Ukrainy i naruszając konstytucyjną zasadę podziału władzy”.

"W wyniku decyzji Sądu Konstytucyjnego Ukrainy, prezydent Ukrainy zyskał znacznie więcej władzy, niż to było wiadome wyborcom w momencie jego wyboru ", a „główne działania władz publicznych opierały się na normach zmodyfikowanych przez Sąd, a nie na normach zmienionych przez Radę Najwyższą Ukrainy”.

Rada Najwyższa Ukrainy postanowiła zatem zwolnić („za naruszenie przysięgi”) pięciu sędziów SKA (Anatolija Gołowina, Michaiła Colossusa, Marię Markusz, Wiaczesława Owczarenkę i Aleksandrę Paseniuk).

Parlament zwrócił się też do prezydenta (najpewniej do pełniącego obowiązki głowy państwa przewodniczącego RN Ołesandra Turczynowa) o odwołanie sędziów Jurija Baulina i Siergieja Wdowiczenkę, zaś do Rady Sędziów Ukrainy o zwołanie w ciągu trzech dni nadzwyczajnego posiedzenia z zaleceniem odwołania kolejnych pięciu sędziów:  Wasilija Bryncewa, Gultaja Myrosławowicza, Michaiła Pietrowicza, Olega Sergiejczuka i Natalię Szaptalę.

Do chwili powołania nowych sędziów ze „starego” składu pozostało zaledwie 5 sędziów Sądu Konstytucyjnego Ukrainy.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.