Mowa nienawiści - projekty w Sejmie

mowa nienawiści| Platforma Obywatelska| Ruch Palikota| Sejm| SLD

PO na początku lipca zgłosi projekt zmian w kodeksie karnym dotyczący tzw. mowy nienawiści - poinformował szef klubu PO Rafał Grupiński. Chodzi m.in. o zmianę art. 256 kk, który dotyczy nawoływania do nienawiści na tle różnic etnicznych czy rasowych.
Artykuł 256. kk w obecnym kształcie stanowi, że "kto nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych, albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2".

PO chce poszerzyć ten katalog o "przekonania" oraz "naturalne cechy osobiste". - Naturalne cechy osobiste to m.in. płeć, stan zdrowia, orientacja seksualna, niepełnosprawność. Nawet gdyby ktoś chciał kogoś dyskryminować ze względu na kolor włosów, to jest to też naturalna cecha osobista - zaznaczył w rozmowie z PAP Mariusz Witczak (PO), który pracował nad projektem.

PO chce zapisać w art. 256, że "kto nawołuje do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, społecznej, naturalnych cech osobistych lub przekonań, albo z tego powodu grupę osób lub osobę znieważa podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Odrębne projekty złożyły w Sejmie kluby Ruchu Palikota i SLD.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.