TKOświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Andrzej Rzepliński| apel| prezes TK| Prezydent RP

włącz czytnik
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
18 grudnia przed siedzibą Trybunału. Foto: P. Rachtan

Pragnę najserdeczniej podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy zebrali się w niedzielę, 18 grudnia 2016 r. przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Wszystkim zgromadzonym leży na sercu przyszłość naszej Ojczyzny, jako państwa prawnego, demokratycznego oraz chroniącego wolności i prawa człowieka i obywatela.

Zostało wypowiedzianych w czasie zgromadzenia wiele miłych słów dla Trybunału i mnie osobiście. Jestem za te słowa głęboko wdzięczny.

Chciałbym jednak zauważyć przy tej okazji, że najbliższe godziny i dni będą decydujące dla przyszłości Trybunału Konstytucyjnego i tym samym dla przyszłości ustroju konstytucyjnego Państwa.

Prezydent Rzeczypospolitej nie podpisał jeszcze ustawy: Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa ta zawiera wiele przepisów niezgodnych z Konstytucją i ostatecznie paraliżujących Trybunał Konstytucyjny.

Pesymistyczny scenariusz przewiduje, ze ustawa zostanie podpisana w poniedziałek 19 grudnia 2016 r. i ogłoszona w Dzienniku Ustaw w tym samym dniu, krótko przed północą. Ustawa wejdzie w życie we wtorek 20 grudnia 2016 r. po północy. We wtorek w nocy lub rano Prezydent powoła jednego z sędziów na stanowisko osoby pełniącej obowiązki Prezesa Trybunału, kierując się specjalnie dla tej osoby dobranymi kryteriami ustawowymi.

Osoba pełniąca obowiązki prezesa przybędzie do Trybunału we wtorek rano, być może nawet w towarzystwie BOR i rozpocznie urzędowanie. Według omawianej ustawy funkcjonowanie Trybunału zostanie zawieszone na 14 dni.

W tej sytuacji, w dniu, w którym tak wielu obywateli Polski wykazało solidarność z prawidłowo funkcjonującym Trybunałem Konstytucyjnym, pozwalam sobie wystąpić z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej, aby jako strażnik przestrzegania Konstytucji (art. 126 Konstytucji) wstrzymał się z podpisaniem wymienionej ustawy i poddał ją konsultacjom albo skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania jej zgodności z Konstytucją.

Proszę wszystkich, którym leży na sercu dobro Ojczyzny o poparcie mojego apelu !

Warszawa, 18 grudnia 2016 roku

Andrzej Rzepliński

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze


Lubelska Kodziarka | 19-12-16 15:47
Popieram Pana apel Panie Profesorze, kierując się resztką nadziei i wiary, że osoba obecnie sprawująca urząd Prezydenta RP jest w stanie odróżnić dobro Ojczyzny od interesu partyjnego, choć nic na to do tej pory nie wskazuje. Dziękujemy Panie Profesorze za służbę Konstytucji do ostatnich chwil sprawowania funkcji Prezesa TK.