TK



A. Szmyt: Spór o tryb wyboru i kadencję Prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Andrzej Rzepliński| Bronisław Komorowski| dyskontynuacja| Jerzy Stępień| kadencja prezesa TK| Konstytucja RP| Marek Safjan| opozycja sejmowa| prezes TK| Sejm| Trybunał Konstytucyjny| wiceprezes TK

włącz czytnik

Po trzecie, przewidziano odpowiednie stosowanie przepisów ust. 1-2a i 3a-4 do wiceprezesa Trybunału (nowe brzmienie ust. 5). Uchwalona w dniu 22 grudnia 2015 r. nowelizacja nie zawierała natomiast przepisu dotyczącego wprost kadencji prezesa i wiceprezesa Trybunału.

Nowe przepisy art. 12 ustawy nie zostały zaskarżone ze względu na ich zawartość merytoryczną. Przeciw uchwalonej nowelizacji skierowano do TK pięć wniosków o zbadanie zgodności z konstytucją, zawierających zarzuty przeciw wielu nowym przepisom, ale także przeciw całej ustawie nowelizującej z uwagi na tryb jej uchwalenia. W tym ostatnim zakresie orzeczenie TK miałoby więc znaczenie i w odniesieniu do nowelizacji przepisów art. 12 o trybie wyboru organów kierowniczych TK, gdyby cała ustawa miała zostać przez Trybunał uznana za niezgodną z konstytucją z uwagi na tryb uchwalenia ustawy. W wyroku z 9 marca 2016 r. TK m.in. orzekł o niekonstytucyjności całej ustawy.

12. Trwające zawirowania polityczne i prawnoustrojowe wokół Trybunału mają swą dynamikę, wciąż pojawiają się kolejne inicjatywy. W interesującym nas zakresie przedmiotowym należałoby więc odnotować pojawienie się w dniu 10 lutego 2016 r. nowego poselskiego projektu ustawy o TK, dotyczącego m.in. trybu wyboru i kadencji prezesa i wiceprezesa Trybunału.

Zgodnie z art. 6 tego projektu, prezes Trybunału byłby powoływany na okres pięciu lat (ust. 1), a Zgromadzenie Ogólne przedstawiałoby prezydentowi dwóch kandydatów na stanowisko prezesa, którzy w głosowaniu uzyskali kolejno największą liczbę głosów (ust. 3). Kandydatów na prezesa zgłaszałoby Zgromadzeniu Ogólnemu co najmniej dwóch sędziów Trybunału. Obradom Zgromadzenia Ogólnego, w części dotyczącej wyboru kandydatów na stanowisko prezesa Trybunału, przewodniczyłby najstarszy wiekiem sędzia uczestniczący w Zgromadzeniu Ogólnym. Wyboru kandydatów dokonywano by nie wcześniej niż trzy miesiące i nie później niż jeden miesiąc przed upływem kadencji urzędującego prezesa. W razie opróżnienia stanowiska prezesa Trybunału przed upływem kadencji, wybór miałby nastąpić w terminie jednego miesiąca (ust. 2, 4 i 5). W przepisie ust. 6 przewidziano odpowiednie stosowanie omawianych przepisów do wyboru wiceprezesa Trybunału. Projekt ustawy zawiera ponadto art. 102, zgodnie z którym prezes i wiceprezes Trybunału wybrani przed dniem wejścia w życie ustawy „pełnią swe funkcje do zakończenia kadencji zgodnie z przepisami dotychczasowymi”.

Debaty,Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.