TK
Deloitte: Polacy bardzo nisko oceniają stabilność systemu podatkowego
Deloitte| kontrola podatkowa| niestabilność| podatki| przejrzystość| VAT
włącz czytnikDużym rynkiem, który w opinii respondentów jest najtrudniejszy do prowadzenia działalności jest rynek rosyjski. Powodem tak niskiej oceny jest, zdaniem ankietowanych, wysoki poziom skomplikowania prawa podatkowego i niski poziom stabilności podatkowej. Również gospodarka włoska została wskazana jako mało „przyjazna” podatnikom. Pytani, czy wśród średnich i mniejszych gospodarek europejskich są takie, które uważają za bardziej wymagające od wskazanych, respondenci raczej podtrzymywali swoją pierwszą odpowiedź. Niemniej, Grecja, Portugalia, Polska, Ukraina i Węgry znalazły się grupie krajów, w których prowadzenie działalności stanowi największe wyzwanie. Polskę, podobnie jak Ukrainę, wskazało ok. 7 proc. ankietowanych.
„Dynamicznie rozwijająca się gospodarka oraz zdolność adaptacji do zmieniającej się rzeczywistości ekonomicznej przez polskich przedsiębiorców jest ważnym atutem naszego rynku. Skomplikowany i niejednoznaczny system podatkowy jest jednak istotną przeszkodą na drodze do jeszcze większego wzrostu. Pomimo wyraźnego postępu w porównaniu np. z okresem lat dziewięćdziesiątych, wciąż nam jeszcze daleko do modelu najbardziej stabilnych podatkowo krajów Europy Zachodniej gdzie organy podatkowe są równorzędnym partnerem w biznesie” – komentuje Krzysztof Moczulski, Partner Zarządzający Działem Doradztwa Podatkowego, Deloitte Polska.
Jak wynika z badania, relacje z organami podatkowymi są relatywnie stabilne. 2/3 respondentów określiło relacje jako dobre lub bardzo dobre. Jedynie 5 proc. wszystkich ankietowanych oceniło, że relacje z organami podatkowymi pogorszyły się w ciągu minionego roku.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.