TK



ETS o ulgach grupowych w ramach konsorcjum spółek

ETS| konsorcjum spółek| przedsiębiorczość| spółka kapitałowa| swoboda przedsiębiorczości| Unia Europejska| Wielka Brytania

włącz czytnik
ETS o ulgach grupowych w ramach konsorcjum spółek
ETS - główne wejście. Foto: archiwum ETS

1 kwietnia 2014 r Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał w wyroku dotyczącym sprawy C-80/12, że brytyjskie przepisy podatkowe stanowiąc, że w przypadku gdy spółki mogą skorzystać z ulgi grupowej w ramach konsorcjum, spółka-łącznik powinna mieć siedzibę w Zjednoczonym Królestwie, naruszają swobodę przedsiębiorczości. Okoliczność, że ostateczna spółka dominująca grupy i konsorcjum, a także liczne spółki pośrednie mają siedzibę w państwach trzecich, jest pozbawiona wpływu na stosowanie swobody przedsiębiorczości w takim kontekście.

W Zjednoczonym Królestwie straty jednej spółki mogą być odliczone od podlegających opodatkowaniu zysków innej spółki, jeżeli spółki te należą do tej samej grupy przedsiębiorstw. W określonych przypadkach przeniesienie strat może być także zrealizowane pomiędzy spółką będącą członkiem konsorcjum1 a inną spółką posiadaną bezpośrednio lub pośrednio przez to konsorcjum. Straty mogą być również przenoszone między jedną spółką będącą członkiem grupy a inną spółką posiadaną przez konsorcjum, jeżeli są one powiązane poprzez trzecią spółkę (spółkę-łącznik), która jest jednocześnie członkiem grupy i konsorcjum.

Przeniesienie strat jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy spółka, która je przenosi i spółka, która je zalicza na poczet swoich zysków, mają siedzibę lub stały zakład w Zjednoczonym Królestwie.

Hutchinson Whampoa Ltd, spółka z siedzibą w Hong Kongu, jest spółką dominującą międzynarodowej grupy spółek. Hutchinson 3G UK Ltd, spółka brytyjska działająca w sektorze telekomunikacyjnym, należy do konsorcjum. Konsorcjum to obejmuje m.in. Hutchinson 3G UK Investment Sàrl, spółkę luksemburską, która również należy do ww. grupy spółek. Hutchinson 3G UK Investment Sàrl jest zatem spółką-łącznikiem w rozumieniu prawa brytyjskiego. Należy ona pośrednio do Hutchinson Whampoa Ltd za pośrednictwem różnych spółek, z czego niektóre mają siedzibę poza obszarem Unii.

Hutchinson 3G UK Ltd poniosła straty w wyniku znacznych inwestycji dokonanych w celu założenia i obsługi sieci telefonii komórkowej. Spółki brytyjskie należące do grupy Hutchinson zamierzały zaliczyć te straty na poczet swoich zysków. Brytyjskie organy podatkowe odrzuciły ich wniosek na tej podstawie, że spółka-łącznik zaangażowana w przeniesienie strat nie miała siedziby podatkowej ani stałego zakładu w Zjednoczonym Królestwie.

First-tier Tribunal (Tax Chamber) (sąd administracyjny, Zjednoczone Królestwo), rozpatrujący liczne skargi wniesione na tę decyzję organów podatkowych, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy przepisy brytyjskie dotyczące przeniesienia strat są zgodne ze swobodą przedsiębiorczości.

W dzisiejszym wyroku Trybunał stwierdził, że warunek siedziby przewidziany dla spółki-łącznika wprowadza odmienne traktowanie pomiędzy spółkami będącymi rezydentami powiązanymi poprzez brytyjską spółkę-łącznik, którym przysługuje dana korzyść podatkowa, a spółkami będącymi rezydentami powiązanymi poprzez spółkę-łącznik mającą siedzibę w innym państwie członkowskim Unii, którym ona nie przysługuje. To odmienne traktowanie, które pod względem podatkowym czyni mniej atrakcyjnym założenie spółki-łącznika w innym państwie członkowskim, stanowi ograniczenie swobody przedsiębiorczości.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.