TK



ETS: wcześniejsze emerytury rolników i rolniczek na jednakowych zasadach

Czechy| EFOGR| ETS| rentowność gospodarstw rolnych| wiek emerytalny| Wspólna Polityka Rolna

włącz czytnik

Starsi rolnicy płci żeńskiej i męskiej znajdują się bowiem w porównywalnych sytuacjach z uwagi na cel, jaki realizuje wsparcie w przejściu na wcześniejszą emeryturę. Prawo Unii sprzeciwia się temu, by takie porównywalne sytuacje były traktowane odmiennie, a więc i temu, by mężczyźni z nieuzasadnionych powodów dysponowali dłuższym terminem na złożenie wniosku o udzielenie wsparcia, niż termin przysługujący kobietom. W tym kontekście Trybunał podkreślił, że odmienne traktowanie nie znajduje w niniejszej sprawie obiektywnego uzasadnienia, ponieważ cele strukturalnej zmiany sektora rolniczego realizowane przez wsparcie w przejściu na wcześniejszą emeryturę w rolnictwie mogą zostać w sposób oczywisty osiągnięte bez uciekania się przez państwa członkowskie do dyskryminującego traktowania.

Trybunał przypomniał wreszcie, że w razie stwierdzenia istnienia dyskryminacji sprzecznej z prawem Unii i tak długo, dopóki nie zostaną przyjęte środki zmierzające do przywrócenia równego traktowania - osobom należącym do grupy gorzej traktowanej należy przyznać takie same korzyści, jakie przysługują osobom uprzywilejowanym.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości z dnia 11 kwietnia 2013 r. w sprawie C-401/11 Blanka Soukupova przeciwko Ministerstvo zemědělství.

Lex.pl

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.