TK



Francja: zakaz szczelinowania hydraulicznego przy wydobyciu węglowodorów jest zgodny z konstytucją!

Francja| gaz łupkowy| koncesje| le Conseil Constitutionel| Rada Konstytucyjna Francji| szczelinowanie| wiercenia| wody geotermalne

włącz czytnik
Francja: zakaz szczelinowania hydraulicznego przy wydobyciu węglowodorów jest zgodny z konstytucją!
Instalacja szczelinowania gazu łupkowego w Teksasie. Foto: Tim Lewis, Wikipedia.org

Francuska Rada Konstytucyjna uznała 11 października, że ustawa z 2011 roku zakazująca stosowania techniki szczelinowania hydraulicznego do poszukiwania i wydobycia węglowodorów płynnych (ropa naftowa) i gazowych jest zgodne z konstytucją Francji.

Pytanie o konstytucyjność przepisów ustawy z 2011 roku skierowała do Rady Konstytucyjnej Rada Stanu na wniosek górniczej spółki Schuepbach Energy LLC. Spółka skarżyła się, że nowe prawo koliduje z zasadą poszanowania praw i wolności gwarantowanych przez Konstytucję przez wprowadzenie zakazu poszukiwania i eksploatacji węglowodorów ciekłych i gazowych przy użyciu technologii szczelinowania hydraulicznego i przez uchylenie koncesji na realizację projektów z wykorzystaniem tej techniki.

Skarżąca spółka zarzuciła przepisom sprzeczność z zasadami równości wobec prawa i swobody przedsiębiorczości, jak też naruszenie gwarancji prawa własności, wreszcie - sprzeczność z zasadami określonymi w artykule 5 i 6 Karty środowiska.

Rada Konstytucyjna odrzuciła te zarzuty i stwierdziła zgodność kwestionowanych przepisów ustawy dnia 13 lipca 2011 z Konstytucją Republiki. Stwierdziła, że przez zakaz stosowania szczelinowania hydraulicznego do poszukiwania węglowodorów na terytorium kraju, ustawodawca chciał zapobiec ryzyku powstania szkód w środowisku przez proces poszukiwania i eksploatacji węglowodorów.
Ustawodawca uznał, że szczelinowanie hydrauliczne w skale, zastosowane w celu stymulowania przepływu wody w zbiornikach geotermalnych nie wywołuje podobnego zagrożenia dla środowiska, gdyż nie było dotąd doniesień o jakichś szkodach wywołanych rozwojem wydobycia wód geotermalnych. Rada Konstytucyjna wyklucza, że [ustawa] wprowadza różnice w traktowaniu obu procesów hydraulicznego szczelinowania skał (węglowodorów, z jednej i wód geotermalnych – z drugiej strony). Tym samym odrzuciła zarzut naruszenia zasady równości.

Rada Konstytucyjna oddaliła również zarzut dotyczący naruszenia swobody przedsiębiorczości. Rada orzekła, że wprowadzając zakaz stosowania szczelinowania hydraulicznego przy wierceniach w skałach w trakcie poszukiwania i eksploatacji węglowodorów, które podlegają administracyjnemu systemowi koncesjonowania, ustawodawca wystąpił w obronie interesu ogólnego w celu ochrony środowiska. Rada stwierdziła, że ograniczenie zarówno badań i jak i eksploatacji węglowodorów, przy obecnym stanie wiedzy i techniki, jest nieproporcjonalne [w stosunku do zagrożenia].

Członkowie Rady odrzucili zarzuty dotyczące naruszenia gwarancji praw i prawa własności. Stwierdzili, że uchylenie pozwoleń na poszukiwania, gdy ich właściciele nie spełniają wymogów w zakresie sprawozdawczości lub gdy zgłosili oni użycie techniki szczelinowania hydraulicznego przy wierceniach, ustawodawca wyciągnął konsekwencje zakazując nowych technicznych procedur badawczych, co nie koliduje z legalnie nabytymi prawami. Rada stwierdziła również, że udzielone przez organy administracyjne koncesje na czas określony nie mogą być traktowane jako nieruchomości bądź prawa do nich. W związku z tym zaskarżone przepisy nie pozbawiają nikogo mienia w niekonstytucyjnym trybie.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.