TKGdzie żyje się najlepiej - ranking OECD

Australia| Better Life Index| długość życia| jakość życia| Norwegia| OECD| Polska| Szwecja

włącz czytnik
Gdzie żyje się najlepiej - ranking OECD

Najnowszy ranking krajów, w których żyje się najlepiej, nie jest zaskoczeniem. W pierwsza trójka to: Australia, Norwegia i Szwecja. Polska znalazła się dopiero na 27 miejscu. Money.pl sprawdził, jak nasz kraj wypada w poszczególnych 11 kategoriach. I tutaj w kilku miejscach można mówić o nieoczekiwanych wnioskach.

Raport Better Life Index, opublikowany przez OECD rozkłada na czynniki pierwsze elementy życia społeczno-gospodarczego w 36 krajach. Wśród nich są 34 państwa członkowskie oraz dwa aspirujące do dołączenia - Rosja i Brazylia.

Better Life Index. W tych krajach OECD żyje się najlepiej

1. Australia
2. Norwegia
3. Szwecja
4. Dania
5. Kanada
6. Szwajcaria
7. USA
8. Finlandia
9. Holandia
10. Nowa Zelandia
11. Islandia
12. Wielka Brytania
13. Belgia
14. Niemcy
15. Austria
16. Irlandia
17. Luksemburg
18. Francja
19. Słowenia
20. Japonia
21. Hiszpania
22. Włochy
23. Czechy
24. Izrael
25. Korea
26. Słowacja
27. Polska
28. Estonia
29. Portugalia
30. Węgry
31. Chile
32. Brazylia
33. Rosja
34. Grecja
35. Meksyk
36. Turcja

źródło: OECD

Jakość mieszkalnictwa - 34. miejsce

Jeden pokój na domownika. Taką przestrzeń do życia ma do dyspozycji statystyczne polskie gospodarstwo domowe. Do tego dodajmy nadal spotykaną toaletę na korytarzu albo podwórku (w co dwudziestym domu) i duże koszty utrzymania domu. Warunki mieszkaniowe w Polsce są na tle innych krajów OECD fatalne. Pod tym względem zajmujemy trzecie miejsce od końca. Jak podaje Money.pl, za nami są już tylko Rosja i Turcja.

Jakość środowiska - 31. miejsce

Pod względem ilości znajdującego się w powietrzu pyłu zawieszonego (tak zwany PM10) jesteśmy w OECD na szarym końcu. Gorzej jest już tylko w Turcji i Chile. W występującym u nas stężeniu pył ten może być szkodliwy dla zdrowia, zwłaszcza dzieci i osób starszych. Na jeden metr sześcienny powietrza przypadają prawie 33 mikrogramy tej substancji, zaś bezpieczny, dopuszczalny limit ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia wynosi 20 mikrogramów na metr sześcienny. Do tego dochodzi niska ocena jakości wody, jakiej dokonali Polacy. Jak informuje Money.pl, tylko 77 proc. z nas uważa, że pije wodę satysfakcjonującej jakości, podczas gdy średnia w krajach OECD wynosi 84 proc.

Poprzednia 1234 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.