TK



Indie: odrębne więzienia dla terrorystów

Bombaj| Hejdarabad| Indie| Kaszmir| New Delhi| terroryzm| zamach w Bombaju

włącz czytnik
Indie: odrębne więzienia dla terrorystów
Premier Indii N. Modi przed tablicą upamiętniającą ofiary ataku na Parlament w 2001 roku. Foto: Wikipedia.org

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Indii zwróciło się do rządów stanowych o zorganizowanie nowych, bezpiecznych więzień – poza miastami – przeznaczonych wyłącznie dla terrorystów. Jeżeli to nie jest możliwe, to w zakładach karnych ruch więźniów wewnątrz budynków powinien być bardzo ograniczony, tak aby uniemożliwić indoktrynowanie „kryminalnych” przez terrorystów.

List ministra Kumara Aloka do sekretarzy spraw wewnętrznych poszczególnych rządów stanowych wysłanym 28 kwietnia jest pierwszym krokiem do segregowania szczególnie niebezpiecznych więźniów i umieszczania ich w wyodrębnionych więzieniach. Przykład mogą być autorzy zamachu na parlament (Mohammed Afzal Guru z Kaszmiru, powieszony w 2013 roku)) w 2001 roku i w Bombaju 26 listopada 2008 roku (Pakistańczyk Mohammad Ajmal Kasab, stracony w 2012), których trzymano w izolatkach w więzieniach New Delhi i Bombaju.

Minister Alok zwraca uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności przy przewozie więźniów wysokiego ryzyka i proponuje sądowe video- przesłuchania. Do zaproponowania takiego trybu przesłuchania w sądzie skłoniły ministra wypadki w Telangana, gdzie w strzelaninie z policją zginęło pięciu eskortowanych więźniów, podejrzanych o terroryzm, w trakcie przewożenia ich z więzienia w Warangal do sądu w Hajderabadzie.

Tacy więźniowie, stwierdził minister, nie mogą być łączeni ze  zwykłymi kryminalistami ani w czasie transportu, ani qw szpitalach, ani w samych więzieniach – stwierdził minister i zalecił także ścisłe monitorowanie osób odwiedzających więźniów-terrorystów.

(Źródło: Times of India)

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.