TK
Iustitia: Gorzej niż w „mundurówkach”
Bogdan Borusewicz| Fundusz Ubezpieczeń Społecznych| Iustitia| stan spoczynku
włącz czytnikWystarczyło 41 dni od wpływu projektu zmian w przepisach emerytalnych do Sejmu do podpisania ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw przez Prezydenta[1]. Ustawa ta nowelizuje m.in. zasady przechodzenia sędziów w stan spoczynku.
Zmiany dla sędziów są dwie (art. 7 ZmEmRU): po pierwsze podwyższono zasadniczy wiek uprawniający do przejścia w stan spoczynku, podobnie jak większości społeczeństwa podwyższono wiek uprawniający do nabycia emerytury. Mężczyźni urodzeni po 30.9.1953 r. i kobiety urodzone po 30.9.1973 r. będą przechodzić w stan spoczynku w wieku 67 lat. Dla mężczyzn urodzonych do 30.9.1953 r. zmiana ta jest stopniowa – w zależności od wieku podwyższenie następuje o jeden bądź kilkanaście miesięcy. Dla kobiet urodzonych do 30.9.1973 r. zmiana ta też jest stopniowa, a nawet może spowodować obniżenie zasadniczego wieku przejścia w stan spoczynku, gdyż dotąd kobiety przechodziły w stan spoczynku tak samo, jak mężczyźni w wieku 65 lat, a według nowelizacji kobiety urodzone do 31.12.1952 r. będą przechodziły w zwykły stan spoczynku w wieku 60 lat, a urodzone od 1.7.1967 r. do 30.9.1967 r. w wieku 64 lat i 11 miesięcy. Nie sądzimy, żeby był to celowy zabieg posłów, zapewne byli przekonani o szerokich „przywilejach” sędziów i nie przyszło im do głowy, że wiek przejścia kobiet w stan spoczynku był taki sam jak u mężczyzn. Druga zmiana dotyka art. 69 § 2 PrUSP, zgodnie z którym sędziowie mieli uprawnienie do wcześniejszego przejścia, na własny wniosek, w stan spoczynku: kobiety w wieku 55 lat przy 25 latach służby, mężczyźni w wieku 60 lat przy 30 latach służby. Możliwość wcześniejszego przejścia w stan spoczynku zlikwidowano wszystkim, którzy nie spełnią wymaganych warunków do 31.12.2017 r. Przeciwko tym zmianom Zarząd „Iustitii” protestował w uchwale z 21.4.2012 r.[2]. Jednocześnie uchwalono zmiany w przepisach zaopatrzeniowych służb mundurowych[3], które to służby okazały się zasługiwać na lepsze traktowanie przez polityków, bowiem w ich przypadku zmiany dotkną tylko wstępujących do służby od 1.1.2013 r. i nawet te osoby będą miały możliwość przejścia na emeryturę w wieku 55 lat przy 25 latach służby. Funkcjonariusze służb mundurowych, którzy rozpoczęli służbę przed 1.1.2013 r., nadal będą mogli przechodzić na emeryturę po 15 latach służby (wysokość tej emerytury to 40% ostatniego wynagrodzenia i wzrasta za dalsze lata służby).
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.