TK
Kiedy wystąpimy z protokołu brytyjsko-polskiego?
HFPC| protokół polsko-brytyjski| Rada Europejska| traktat lizboński| Unia Europejska
włącz czytnikPolska jest nadal związana protokołem nr 30 do Traktatu Lizbońskiego, zwanym potocznie protokołem polsko-brytyjskim, który miał ograniczać stosowanie Karty Praw Podstawowych przez sądy polskie. Jego walor prawny został jednak poddany w wątpliwość zarówno przez Trybunał Sprawiedliwości UE, jak i część doktryny. HFPC zwróciła się do premiera Donalda Tuska o rozważenie możliwości złożenia deklaracji politycznej o woli wystąpienia z protokołu przy najbliższej okazji.
W grudniu ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie N. S. przeciwko Wielkiej Brytanii (Secretary of State for the Home Department, sprawa nr C 411/10) oraz M. E. i inni przeciwko Wielkiej Brytanii (Refugee Applications Commissioner, Minister for Justice, Equality and Law Reform, sprawa nr C 493/10). W wyroku TS UE podkreślił, że Protokół nr 30 nie wyłącza stosowania Karty Praw Podstawowych w stosunku do Wielkiej Brytanii i Polski oraz nie ogranicza stosowania przez sądy narodowe obu tych państw postanowień Karty. W świetle powyższych rozważań należy przyjąć, iż postanowienia protokołu nr 30 mają czysto symboliczny charakter.
Z kolei w opinii Rzecznik Generalnej Juliane Kokott, przedstawionej 15 grudnia 2011 r. w sprawie C-489/10 (Prokurator Generalny przeciwko Łukaszowi Marcinowi Bondzie), czytamy, iż „protokół nr 30 nie oznacza wyłączenia Zjednoczonego Królestwa i Rzeczypospolitej Polskiej z Karty Praw Podstawowych. Motywy ósmy i dziewiąty preambuły do protokołu przemawiają raczej za tym, że protokół nie zawiera dla obu wspomnianych krajów odstępstwa od karty, lecz że ma charakter precyzujący i ma być pomocny przy wykładni”.
Ponadto większość przedstawicieli doktryny uważa, że protokół nr 30 nie wyłącza stosowania wiążących postanowień Karty w stosunku do Polski oraz Wielkiej Brytanii. Nie jest on również klauzulą opt-out, nie zmienia postanowień Karty oraz sytuacji prawnej, która istniałaby, gdyby przedmiotowy protokół nie obowiązywał.
Ze względu na kontrowersje, jakie wzbudza protokół brytyjsko-polski wśród państw członkowskich, jak i w samej UE, a także ze względu na jego wyłącznie polityczny charakter HFPC zwróciła się do premiera z apelem o rozważenie złożenia oficjalnej deklaracji na forum Rady Europejskiej o woli wystąpienia z protokołu nr 30 przy najbliższej możliwej okazji. Deklaracja taka potwierdziłaby zaangażowanie Polski w promocję wartości demokratycznych oraz praw człowieka w Unii Europejskiej. Jednocześnie stanowiłaby jasny sygnał polityczny, potwierdzający brak woli stosowania postanowień protokołu nr 30.
HFPC
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.