TK



Konsultacje w sprawie przyszłości Europy: jeszcze przez 10 dni możesz zabrać głos!

federacja europejska| Komisja Europejska| konsultacje| obywatelstwo UE| Stany Zjednoczone Europy| UE| unia polityczna

włącz czytnik
Konsultacje w sprawie przyszłości Europy: jeszcze przez 10 dni możesz zabrać głos!

Ponad 8404 obywateli UE wypowiedziało się już w sprawie przyszłości Europy, biorąc udział w szerokich konsultacjach internetowych w sprawie praw obywateli i przyszłości Europy zainicjowanych przez Komisję Europejską, jak pokazują opublikowane dziś najnowsze dane.

W Dniu Europy, 9 maja, Komisja Europejska zwróciła się do obywateli Europy o pomoc w określeniu programu politycznego na kolejne lata oraz ukształtowaniu przyszłości Europy (IP/12/461). Szeroko omawiane są propozycje dotyczące „unii politycznej”, „federacji europejskiej” czy nawet „stanów zjednoczonych Europy”. To ważne pytanie o przyszłość Unii Europejskiej powinno zajmować nie tylko polityków, ale także obywateli. Europejczycy mają jeszcze dziesięć dni, by podzielić się opiniami np. w takich kwestiach – „Jak powinna rozwijać się Unia Europejska w najbliższej przyszłości?”, „W jakiej Unii Europejskiej chciałbyś żyć w 2020 roku?”. Konsultacje trwają do 9 września.

W czasie, gdy debata polityczna w Europie wybiega w przyszłość i dotyczy różnych scenariuszy prawdziwej unii politycznej, gospodarczej i monetarnej, ważne jest, by umożliwić obywatelom wypowiedzenie się w sprawie ich własnej przyszłości. Te konsultacje pozwalają Europejczykom współtworzyć program UE w zakresie ich konkretnych praw jako obywateli UE i szerszym, w jakim kierunku miałaby pójść UE w przyszłości” – powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE do spraw sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. A następnie dodała: „Aby pokonać kryzys, potrzebujemy silniejszej, a nie słabszej Europy. By tak się stało, potrzebujemy aktywnego udziału obywateli. Centralnym elementem wspólnej Europy są przecież prawa, troski i przyszłość jej obywateli. Dlatego właśnie to obywatele powinni przejąć ster w naszej wędrówce ku silniejszej i naprawdę zjednoczonej Europie.”

W ramach konsultacji „Twoje prawa, Twoja przyszłość” Komisja pyta obywateli także o bardzo praktyczne przeszkody, na jakie napotykają w codziennym życiu, wykonując swoje prawa jako obywatele UE lub chcąc odwołać się do praw podstawowych zapisanych w prawie UE. Komisja pragnie poznać wszelkie trudności, z jakimi zmagają się Europejczycy, czy to podróżując po Europie, przekraczając granice, głosując lub kandydując w wyborach, czy też dokonując zakupów internetowych.

Opinie społeczeństwa zostaną bezpośrednio uwzględnione w programie politycznym Komisji na nadchodzące lata i będą stanowić podstawę sprawozdania dotyczącego obywatelstwa UE – 2013 r., które ma zostać przedstawione podczas kolejnego Dnia Europy, 9 maja 2013 r. Na wniosek Komisji rok 2013 ma być ogłoszony Europejskim Rokiem Obywateli (IP/11/959). Umożliwi to prowadzenie debaty bezpośrednio z obywatelami w państwach członkowskich w ramach tzw. „Dialogu obywatelskiego”, z których pierwszy ma się odbyć 27 września w Kadyksie.

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.