TKKorea Płd.: Sąd Konstytucyjny rozwiązał Zjednoczoną Partię Postępu

Komisja Wenecka| Korea| Korea Płn.| Rada Europy

włącz czytnik
Korea Płd.: Sąd Konstytucyjny rozwiązał Zjednoczoną Partię Postępu
Rozprawa 18 grudnia przed Sądem Konstytucyjnym Republiki Korei. Foto: ccourt.go.kr

19 grudnia 2014 Sąd Konstytucyjny Republiki Korei orzekł, że „pozwana Zjednoczona Partia Postępu (UPP), zostanie rozwiązana” i że reprezentujący ją członkowie Zgromadzenia Narodowego tracą swoje miejsca w parlamencie.

Wyrok zapadł większością (8: 1) głosów.

Według Sądu Konstytucyjnego celem działalności UPP jest zaprowadzenie w Republice Korei porządku na wzór północnokoreańskiego socjalizmu, co oznacza „naruszenie podstawowego porządku demokratycznego”. W celu wyeliminowania tego niebezpieczeństwa „istotnie zagrażającemu społeczeństwu”, można tylko rozwiązać tę partię. „Decyzja o rozwiązaniu UPP nie jest sprzeczna z zasadą proporcjonalności.” – stwierdza wyrok.

Natomiast w zdaniu odrębnym sędzia Kim Yisu stwierdził, że „przepisy o rozwiązaniu partii politycznej powinny być interpretowane i stosowane ściśle. Nie ma wystarczających dowodów na ukryte cele pozwanej UPP.” Jawne głoszenie celów nie jest sprzeczne z demokratycznym porządkiem, zaś „Inne działania pozwanego również nie naruszają podstawowego porządku demokratycznego.”

Wyrok oznacza utratę stanowisk przez pięciu przedstawicieli UPP w Zgromadzeniu Narodowym i sześciu członków legislatur regionalnych.

Wniosek o rozwiązanie UPP złożył rząd Republiki Korei.

Wyrok rozwiązujący Zjednoczoną Partię Postępu spotkał się z poparciem większości Koreańczyków. W ankiecie przeprowadzonej 22 grudnia przez dziennik JoongAng Ilbo na reprezentatywnej grupie 1000 Koreańczyków, 64 procent respondentów poparło rozwiązanie UPP, podczas gdy 24 procent było przeciw. Blisko 70 procent uczestników sondażu uznało, że UPP był zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Korei Południowej.

Decyzję Sądu Konstytucyjnego skrytykowała opozycyjna partia Nowy Polityczny Sojuszu na rzecz Demokracji.

Członkowie rozwiązanej UPP zapowiadają przygotowanie pozwów w na celu obalenia wyroku. Jak podaje The Korea Herald, skargi będą dotyczyć usunięcia członków Zgromadzenia Narodowego, gdyż „Sąd Konstytucyjny w trakcie badań poprzedzających orzeczenie naruszył ich prawa do obrony. Nie podają [jednak] szczegółowych informacji, w jaki sposób sąd miał to uczynić.” – pisze gazeta.

5 września 2013 roku południowokoreańska agencja wywiadu oskarżyła Lee Seok-ki, deputowanego z UPP, o udział w spisku na rzecz Korei Północnej. Sprawa wywołała burzę polityczną i medialną w kraju, gdzie nawet wypowiedź korzystna dla KRL-D może być uznana za przestępstwo.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze


Kazimierz | 29-12-14 23:01
Ciekawe, która partia w Polsce przypomina - choć trochę - UPP. I czy ktoś miałby odwagę złozyć wniosek o jej delegalizację. Wreszcie - czy szacowny Trybunał z Szucha zachowałby sie jak koreański?