TK



Legislacja: Będą zmiany w prawie do grobu i organizacji pogrzebu

cmentarz| kolombarium| Krystyna Ozga| Marek Bałt| pochówek| Polska Izba Pogrzebowa| prawo do grobu| PSL| SLD

włącz czytnik
Legislacja:  Będą zmiany w prawie do grobu i organizacji pogrzebu
Cmentarz w Słupie 1 listopada 2010. Foto: Wikipedia.org

W Sejmie znajdują się dwa projekty zmiany ustawy o cmentarzach i grzebaniu zmarłych.  Po 40 latach ustawa będzie uwzględniać ostatnią wolę zmarłego. Projekt SLD umożliwia tworzenie tzw. pól pamięci.

Projekt grupy posłów z PSL chce wprowadzenia zawodu koronera i zakazu zamykania ciała w trumnie przez dobę po zgonie.

Zdaniem pomysłodawczyni projektu Krystyny Ozgi obecne przepisy regulujące kwestie pochówków są przestarzałe. Zmiany, poza pojawieniem się koronerów - odpowiedzialnych za stwierdzenie zgonu. Przepisy regulowałyby też czas zabrania ciała z domu oraz problem balsamowania.

Tylko osoby bliskie

Projekt PSL, nad którym ruszyły sejmowe prace, wciąż daje prawo do organizacji pochówku tylko małżonkowi, dzieciom, wnukom, prawnukom, rodzicom, dziadkom i pradziadkom oraz rodzeństwu. Jedyna zmiana w tej kwestii to odebranie prawa do pochówku współmałżonkowi pozostającemu w separacji. – Często ci małżonkowie są pokłóceni i lepiej, żeby pogrzebem zajęły się inne uprawnione do tego bliskie zmarłemu osoby, chyba że ich nie ma, to wtedy może zrobić to osoba, która była ze zmarłym w separacji. Nie będziemy jednak ustawą dotyczącą śmierci wprowadzać do naszego prawa związków partnerskich, od tego są inne przepisy – tłumaczy autorka projektu, posłanka Krystyna Ozga.

Projekt PSL nie przewiduje także tworzenia popularnych, choćby w Czechach, „ogrodów pamięci”.

Pola pamięci

Kolejny projekt nowelizacji tej ustawy przedstawiła w październiku grupa posłów SLD. Poprzedni, jako bardzo radykalny został odrzucony.

Ustawa z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych w dotychczasowym brzmieniu jest anachroniczna i zawiera bardzo poważne luki prawne, wręcz przemilczenia ustawodawcy - twierdzi projektodawca. Została uchwalona w okresie Polski Ludowej, ale w zasadniczej treści opiera się ona na postanowieniach ustawy z 1 7 marca 1932 r. o chowaniu zmarłych i stwierdzaniu przyczyn zgonu.  Pod względem wartości odwołuje się do zasad pochówku funkcjonujących w Kościele katolickim i to jeszcze przed Soborem Watykańskim II. Nie odpowiada ona obecnie aspiracjom znacznej części polskiego społeczeństwa oraz potrzebom przedsiębiorców branży funeralnej - uważa projektodawca poseł Marek Bałt.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.