TK



Międzynarodowy Instytut Ombudsmana przedstawia raport o sytuacji RPO w Polsce

Adam Bodnar| Günther Kräuter| Międzynarodowy Instytut Ombudsmana| Peter Tyndall| Rafael Ribó I Massó| RPO

włącz czytnik
Międzynarodowy Instytut Ombudsmana przedstawia raport o sytuacji RPO w Polsce
Konferencja prasowa IOI. Od lewej: Adam Bodnar, Peter Tyndall, Rafael Ribó i Günther Kräuter

- Instytucja polskiego RPO cieszy się uznaniem międzynarodowym i jest wzorem dla wielu – powiedzieli przedstawiciele Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana, IOI, na konferencji prasowej w Warszawie, w czasie której zaprezentowali swój raport z misji przeprowadzonej w Polsce w lipcu tego roku.

- To pierwsza taka misja rozpoznawcza Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana na tym szczeblu - wyjaśniali. - Po raz pierwszy piszemy tak obszerny raport, z tyloma rekomendacjami, po spotkaniu z tak wieloma interesariuszami.

Powodem misji była skala problemów i zagrożeń, jakich doświadcza polski RPO. To: ograniczenia budżetowe, próby ograniczenia kompetencji RPO oraz próby usunięcia obecnego RPO z urzędu. W wielu krajach rządy wchodzą w spór z krajowymi instytucjami rzecznikowskimi, ale nigdzie nie ma takiej skali zagrożeń. IOI będzie tę sprawę poruszać stale w kontaktach z innymi organizacjami międzynarodowymi, z Unią Europejską, Radą Europy, ONZ i Bankiem Światowym. Trudno sobie wyobrazić rząd, który by nie rozumiał, co to może oznaczać – powiedzieli przedstawiciele IOI

IOI na konferencji prasowej reprezentowali:

  • Rafael Ribó – przewodniczący Międzynarodowego Instytutu Rzeczników Praw Obywatelskich regionu Europy (IOI) oraz ombudsman Katalonii
  • Peter Tyndall – drugi wiceprzewodniczący IOI i ombudsman Irlandii
  • Günther Kräuter – sekretarz generalny IOI i jeden z trzech ombudsmanów Austrii.

- Nasz raport jest skierowany do parlamentu. Ma mu pomoc w wykonywaniu ważnej funkcji kontrolowania władzy wykonawczej – dodał Peter Tyndall. - Rolą rządu jest tworzenie polityk publicznych i proponowanie zmian prawa. Rolą RPO jest dbanie o to, by przy tej okazji nie były naruszane prawa obywateli. Dlatego krytyka władz ze strony RPO jest objawem dobrze funkcjonującej demokracji.

- Kiedy obejmowałem urząd rzecznika, usłyszałem: „jeśli na koniec kadencji nie będziesz miał więcej wrogów niż dziś, to znaczy, że źle wypełniałeś swoją misję" – powiedział z kolei Rafael Ribó.

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.