TK



MSW zapowiada przebudowę rejestrów PESEL i CEPiK

CBA| CEPIK| Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji| MSW| obowiązek meldunkowy| PESEL| pl.ID

włącz czytnik
MSW zapowiada przebudowę rejestrów PESEL i CEPiK

Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy i przeglądzie zarządzanych rejestrów: CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) oraz systemu PESEL (Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności), podjęliśmy decyzję o ich przebudowie – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Z opublikowanego w poniedziałek komunikatu w tej sprawie wynika, że przyjęte rozwiązania mają przyczynić się do zwiększenia funkcjonalności systemów informatycznych. MSW przyznaje, że w okresie ostatnich miesięcy doszło do kilkunastu awarii, które powodowały przerwy w pracy rejestrów. Nowe rozwiązania mają eliminować takie sytuacje, a do tego resort szacuje, że dzięki przekształceniom rejestrów PESEL i CEPiK uda się obniżyć koszty ich utrzymania o 30 proc. W ciągu 5 lat przyniesie to oszczędności do budżetu państwa w wysokości około 120 mln zł.

Z informacji MSW wynika też, że wcześniej działania podjęło Centralne Biuro Antykorupcyjne w swoim zakresie. Natomiast Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeanalizowało rejestry pod kątem funkcjonalności i rozwiązań technicznych.
Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych realizacja zadań związanych z ewidencją pojazdów i kierowców oraz ewidencją ludności wymaga stabilnej i niezawodnej pracy systemów. W ostatnich miesiącach dochodziło do awarii, które powodowały przerwy w pracy rejestrów. Przeprowadzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przegląd systemów informatycznych wykazał, że wiele urządzeń, a także część elementów oprogramowania, powinno zostać wycofane z eksploatacji, ze względu na awaryjność i wysoki koszt napraw.

Przebudowa rejestrów PESEL i CEPiK nawiązuje do zaleceń dokumentu „Raport Państwo 2.0 – Nowy start dla e-administracji”, który został przygotowany w kwietniu 2012 r. przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kładzie nacisk na to, aby projekty były neutralne technologicznie, czyli aby korzystały z rozwiązań różnych dostawców oraz rozwiązań „open source”. Takie zabiegi „dywersyfikacyjne” powinny wpłynąć na obniżenie opłat licencyjnych oraz kosztów administrowania systemami. Takiego podejścia do realizacji projektów, finansowanych ze środków unijnych, oczekuje również Komisja Europejska.

Prace związane z modernizacją rejestrów PESEL i CEPiK będą polegały m.in. na:
- przeprowadzeniu audytów projektów w warstwie informatycznej, finansowej i prawnej. Audyty pozwolą na określenie zakresu przeprojektowania architektury rejestrów państwowych, pod kątem optymalizacji oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu zabezpieczeń;
- przygotowaniu i przeprowadzeniu przetargów;
- stworzeniu szczegółowych projektów rozwiązań;
- budowie nowych systemów;
- wykonaniu testów oraz przeprowadzeniu szkoleń dla użytkowników.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.