TK



NSA: wojewoda przegrał spór o przystanek autobusowy w Gorlicach

droga publiczna| Gorlice| NSA| odszkodowanie| przystanek autobusowy| użytkowanie wieczyste| wojewoda| wywłaszczenie

włącz czytnik

Błąd wojewody

Gdy spółka zaskarżyła decyzję wojewody uchylającą decyzję starosty o odszkodowaniu WSA stwierdził błąd wojewody. Wojewoda kwestionował fakt, że skarżąca spółka umową sprzedaży z 26 października 2005 r. nabyła również sporny przystanek oraz drogę dojazdową. Sąd zwrócił uwagę, że w tej umowie jednoznacznie określono, iż przedmiotem sprzedaży na rzecz spółki było m. in. "prawo użytkowania wieczystego nieruchomości opisanej w paragrafie pierwszym aktu oraz budynki i budowle zlokalizowane na tej nieruchomości".

WSA uchylił więc decyzję wojewody. Na ten wyrok złożył skargę wojewoda i burmistrz Goric twierdząc, że spółka nie nabyła użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się przystanek.

NSA oddalił skargę wojewody. Zdaniem sądu skarga jest niesłuszna, gdyż wojewoda mając zastrzeżenia co do wyceny działki, sam mógł je wyjaśnić, a tego nie zrobił. Sąd powołał się także na uchwałę Sądu Najwyższego z 25 listopada 2011 r. (sygn. III CZP 60/11), według której budynek wzniesiony przez dzierżawcę na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste stanowi własność wieczystego użytkownika".

A zatem przystanek nie jest odrębną własnością, oderwaną od reszty działki, a spółce nalezy sie odszkodowanie i za przystanek - podkreślił NSA.
Sygnatura akt I OSK 429/13, wyrok z 2 października 2014 r.
Lex.pl

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.