TK



Oświadczenie Prezesa i Wiceprezesów "Iustitii" z dnia 12 stycznia 2016 r. w sprawie projektu nowelizacji k.p.k.

Beata Szydło| konsultacja| prawo karne| RCL| SSP "Iustitia"

włącz czytnik
Oświadczenie Prezesa i Wiceprezesów "Iustitii" z dnia 12 stycznia 2016 r. w sprawie projektu nowelizacji k.p.k.

W dniu dzisiejszym [12 stycznia 2015 - przyp. red. OK] na konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło padło ze strony jednego z dziennikarzy stwierdzenie, że sędziowie krytycznie odnieśli się do projektu ustawy zmieniającej kodeksy karne - określanej powszechnie jako "odwołanie reformy z 1 lipca 2015 r.". W odpowiedzi na to Pani Premier stwierdziła, że sędziowie powinni się z tym projektem ustawy zapoznać, zanim będą się na jej temat wypowiadać.

W związku z powyższą sytuacją oświadczamy, co następuje.

Projekt reformy prawa karnego, przyjęty w dniu dzisiejszym przez Radę Ministrów, został opracowany w tajemnicy i nigdy nie ujawniono go żadnym przedstawicielom środowiska sędziowskiego. Wbrew długoletniej praktyce nie przedstawiono go sędziom do konsultacji ani drogą służbową, za pośrednictwem prezesów sądów, ani przez skierowanie go do organizacji pozarządowych, w szczególności Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Projektu tego aż do dnia dzisiejszego, w rezultacie decyzji władz wykonawczych, sędziowie nie mogli poznać. Z tego powodu nie wypowiadaliśmy się w ogóle na temat jego treści - ani pozytywnie, ani negatywnie. W wystąpieniach medialnych odnosiliśmy się jedynie ogólnie do udostępnianych w środkach masowego przekazu informacji na temat planowanych kierunków zmian.

Dopiero w dniu dzisiejszym projekt pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego, z datą publikacji 11 stycznia br., i również w dniu dzisiejszym przesłano go drogą mailową do zaopiniowania Stowarzyszeniu Sędziów Polskich "Iustitia".

Wyrażamy zaniepokojenie, że projekt jest nam udostępniany do zaopiniowania dopiero po zaakceptowaniu go przez Radę Ministrów. Jest to niezgodne z wieloletnią praktyką, zgodnie z którą takie konsultacje odbywały się na etapie prac w Ministerstwie Sprawiedliwości. Budzi też nasze obawy, czy w takiej sytuacji nasza opinia zostanie w ogóle wzięta pod uwagę, skoro będzie sporządzona już po ostatecznym przyjęciu treści rządowego projektu ustawy. Oświadczamy jednak, że projekt ten zostanie przez nasze Stowarzyszenie możliwie szybko i rzeczowo zaopiniowany.

 Maciej Strączyński - Prezes SSP "Iustitia"

Mariusz Królikowski - Wiceprezes SSP "Iustitia"

Barbara Zawisza - Wiceprezes SSP "Iustitia"

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.