TKPrezydent wystąpił na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów TK

bilingi| Bronisław Komorowski| Inicjatywa ustawodawcza| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik
Prezydent wystąpił na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów TK
Prezydent przemawia 8 kwietnia. Foto: B. Cacko, ZPBTK

Silne i sprawne państwo powinno ufać swym obywatelom - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas dorocznego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

W uroczystości podsumowującej orzecznictwo TK w ub. roku wzięli też udział premier Ewa Kopacz oraz inni goście związani ze stanowieniem i wykonywaniem prawa.

Nawiązując do jednego z wyroków TK, Bronisław Komorowski mówił, że przy wątpliwościach interpretacyjnych sprawy podatkowe należy rozstrzygać na korzyść podatników. - Uczciwe płacenie podatków to konstytucyjny obowiązek obywateli, ale by go egzekwować, państwo musi stworzyć jasną i przejrzystą regulację podatkową - dodał. - Tylko wtedy podatnik będzie chroniony przed arbitralnością urzędów - podkreślił prezydent. Według niego zmiana ordynacji podatkowej jest konieczna.

Prezydent podkreślił, że wyrok TK o gwarancjach dla jednostki w sprawie billingów i podsłuchów wpisuje się także w jego "wizję państwa". Wyraził też nadzieję, że jeszcze obecny parlament zdoła przyjąć prezydencki projekt nowej ustawy o TK, która m.in. ma przyspieszyć rozpatrywanie jego spraw. (PAP)

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.