TK



Rzecznik generalny TS UE o obowiązku przechowywania danych telekomunikacyjnych

dane telekomunikacyjne| poszanowanie życia prywatnego| prawa podstawowe| Rzecznik generalny| Saugmandsgaard 0e| Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

włącz czytnik

Zdaniem rzecznika generalnego ogólny obowiązek zatrzymywania danych może być zgodny z prawem Unii. Skorzystanie przez państwa członkowskie z prawa do nałożenia takiego obowiązku podporządkowane jest jednak poszanowaniu rygorystycznych wymogów. Sądy krajowe powinny ustalić, w świetle wszystkich mających znaczenie cech przepisów prawa krajowego, czy wymogi te są spełnione.

W pierwszej kolejności ogólny obowiązek zatrzymywania danych oraz towarzyszące mu gwarancje powinny zostać ustanowione w przepisach ustawowych lub wykonawczych odznaczających się przystępnością, przewidywalnością oraz odpowiednią ochroną przed arbitralnością.

Po drugie, obowiązek musi respektować istotę prawa do poszanowania życia prywatnego, a także prawa do ochrony danych osobowych, które to prawa ustanowiono w Karcie praw podstawowych.

Po trzecie, rzecznik generalny przypomniał, że prawo Unii wymaga, by wszelka ingerencja w prawa podstawowe służyła celowi interesu ogólnego. Uważa on, że jedynie walka z poważnymi przestępstwami stanowi cel interesu ogólnego, który może uzasadniać ogólny obowiązek zatrzymywania danych, w przeciwieństwie do walki z przestępstwami pospolitymi albo do sprawnego przebiegu postępowań niemających charakteru karnego.

Po czwarte, ogólny obowiązek zatrzymywania danych musi być bezwzględnie konieczny w walce z poważnymi przestępstwami, co oznacza, że żadne inne przepisy albo kombinacja przepisów nie mogą być równie skuteczne, przy równoczesnym mniejszym zagrożeniu dla praw podstawowych. Ponadto rzecznik generalny podkreślił, że obowiązek ten, w celu ograniczenia naruszenia praw podstawowych do tego, co ściśle niezbędne, powinien uwzględniać przesłanki wymienione w wyroku w sprawie Digital Rights Ireland5 odnoszące się do dostępu do danych, czasu zatrzymania danych, a także ochrony i bezpieczeństwa danych,.

Wreszcie, ogólny obowiązek zatrzymywania danych powinien być proporcjonalny, w demokratycznym społeczeństwie, do celu walki z ciężkimi przestępstwami, co oznacza, że poważne zagrożenia spowodowane przez ów obowiązek w demokratycznym społeczeństwie nie powinny być niewspółmierne do wynikających z niego korzyści w walce z poważnymi przestępstwami.

UWAGA: Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości. Zadanie rzeczników generalnych polega na przedkładaniu Trybunałowi, przy zachowaniu całkowitej niezależności, propozycji rozstrzygnięć prawnych w sprawach, które rozpatrują. Sędziowie Trybunału rozpoczynają właśnie obrady w tej sprawie. Wyrok zostanie wydany w terminie późniejszym.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.