TK
Sąd Apelacyjny uwzględnił apelację ofiary internetowych żartów
HFPC| Irmina Pacho| policja| Program Spraw Precedensowych| Sąd Apelacyjny w Poznaniu| wyciek danych
włącz czytnikSąd Apelacyjny w Poznaniu w znacznej części uwzględnił apelację J.H. i przyznał powódce 40 tys. złotych tytułem zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych w internecie. Naruszenie polegało na umieszczeniu na portalach internetowych nagrania rozmowy J.H. z policjantem, w której kobieta zgłaszała podpalenie na pobliskim polu. Ponadto Sąd zobowiązał Komendę Wojewódzką Policji do opublikowania przeprosin w lokalnej gazecie oraz do usunięcia z portali internetowych materiałów godzących w dobra osobiste J.H.
Przypomnijmy, że sprawa J.H. dotyczyła „wycieku” do internetu nagrania rozmowy J.H. z funkcjonariuszem Policji, w której kobieta próbowała zawiadomić policjanta o podpaleniu stogu siana. Ze względu na problemy ze słuchem jej rozmowa w policjantem przebiegała w utrudniony sposób. Po pewnym czasie okazało się, że zarejestrowane nagranie, w oryginalnym formacie, a więc zawierającym dane umożliwiające identyfikację J.H., w tym również adres, zostało umieszczone przez nieustaloną osobę w internecie. J.H. stała się obiektem kpin ze strony internautów.
Kobieta zdecydowała się na wytoczenie powództwa przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Komendanta Wojewódzkiego Policji, żądając opublikowania w prasie lokalnej przeprosin, a także usunięcia nagrania ze stron internetowych oraz zasądzenia na jej rzecz zadośćuczynienia w wysokości 60 tys. złotych.
W I instancji powództwo zostało jednak w przeważającej części oddalone. Sąd Okręgowy wprawdzie stwierdził naruszenie dóbr osobistych, ale nie uwzględnił żądań powódki w zakresie zadośćuczynienia oraz usunięcia nagrania. Za wystarczające w sprawie Sąd uznał wysłanie przeprosin listem poleconym.
Na etapie postępowania apelacyjnego HFPC złożyła opinię przyjaciela sądu, sporządzoną w ramach Programu Spraw Precedensowych.
„Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu jest niezwykle ważny” – mówi Irmina Pacho, prawniczka HFPC. „Mając na uwadze przede wszystkim społeczny wymiar problemu, należy przyjąć z dużą satysfakcją przyznaną przez Sąd kwotę zadośćuczynienia, zobowiązanie do opublikowania przeprosin w lokalnej gazecie oraz usunięcia materiałów” - dodaje Irmina Pacho.
HFPC
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.