TK



Sejm znowelizował ustawę o TK, opozycja wyszła z sali

Kukiz'15| Nowoczesna.pl| Platforma Obywatelska| Prawo i Sprawiedliwość| PSL| ślubowanie| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik
Sejm znowelizował ustawę o TK, opozycja wyszła z sali

Nowelizacja wprowadza m.in. kadencyjność prezesa Trybunału – będzie on powoływany przez prezydenta na okres trzech lat spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne sędziów Trybunału. Prezesem Trybunału Konstytucyjnego będzie można zostać dwukrotnie.

Z 30 do 21 dni został skrócony czas na wybór kandydatów w razie zmiany na stanowisku prezesa Trybunału.

Zmienione też zostały wymogi dla sędziów TK – będą mogły zostać nimi osoby, które posiadają kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ponadto Sejm ustalił, że wnioski w sprawie zgłaszania kandydatów na sędziów będą składane 30 dni przed upływem ich kadencji.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja przewiduje, że sędziowie składają ślubowanie w ciągu 30-dni. Złożenie ślubowania rozpoczyna bieg kadencji sędziego.

W przypadku sędziów Trybunału, których kadencja upływa w 2015 r., termin na złożenie wniosku w sprawie kandydatur na te miejsca ma wynieść 7 dni od wejścia  w życie nowelizacji.

Ustawa ponadto przewiduje, że kadencja dotychczasowego prezesa i wiceprezesa TK wygaśnie po upływie trzech miesięcy od wejścia w życie nowelizacji. Ustawa trafi teraz do Senatu.

W głosowaniu nie wzięli udziału (wyszli z sali posiedzeń) wszyscy obecni posłowie klubów Platformy Obywatelskiej, Niezależnnej.pl i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Posłowie Kukiz'15 poparli projekt Prawa i Sprawiedliwości.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.