TK



Senat: dwa wyroki Trybunału bez poprawek

Senat| ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych| Ustawa o policji| wykonanie wyroku TK

włącz czytnik
Senat: dwa wyroki Trybunału bez poprawek

Na  41. posiedzeniu Senatu, które zakończyło się 17 października, bez poprawek senatorowie przyjęli ustawę o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Był to projekt senacki, stanowiący wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja ma na celu usunięcie z ustawy o Policji ograniczenia czasowego dotyczącego, w przypadku zwolnienia policjanta ze służby, możliwości uzyskania rekompensaty pieniężnej za niewykorzystany urlop oraz za niewykorzystany czas wolny od służby - jedynie za ostatnie trzy lata kalendarzowe. Jednocześnie analogiczne zmiany obejmą przepisy dotyczące strażaków oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Więziennej.

Izba podjęła uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, wniesionego przez senacką komisję ustawodawczą. Projektowana ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Przewiduje ona zmianę przepisu, który uzależnia zwrot opłaty od skargi na orzeczenie referendarza sądowego od stwierdzenia przez sąd oczywistego naruszenia prawa. Trybunał zwrócił uwagę, iż przepis ten może w istotny sposób rzutować na decyzję o wystąpieniu ze skargą ze względu na konieczność poniesienia opłaty. To zaś pozostaje w kolizji z prawem do sądu rozumianym jako zakaz wprowadzania nadmiernych (m.in. ekonomicznych) barier w dostępie do niego. Komisja ustawodawcza uważa, że jedynie w postępowaniu wszczętym z urzędu opłata powinna być zwracana niezależnie od rodzaju naruszenia, które przesądziło o konieczności uchylenia (zmiany) zaskarżonego orzeczenia. W pozostałych sytuacjach, czyli wówczas gdy zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego kosztami postępowania można obciążyć przeciwnika osoby, która wniosła skuteczny środek zaskarżenia, zwrot opłaty od skargi na orzeczenie referendarza winien być zagwarantowany tylko wtedy, gdy sąd stwierdził oczywiste naruszenie prawa.

Biuro Prasowe Senatu

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.