TK
Senat wykonał cztery wyroki Trybunału
Centralna Komisja Egzaminacyjna| opłata sądowa| Ordynacja podatkowa| Senat| skarga kasacyjna| Trybunał Konstytucyjny| wykonanie wyroku TK
włącz czytnikBlokiem głosowań w sobotę 7 lutego 2015 r. zakończyło się trzydniowe posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła 12 ustaw. Do 7 z nich wprowadziła poprawki. Senatorowie ponadto zdecydowali o wniesieniu do Sejmu trzech senackich projektów ustaw i jednogłośnie podjęli uchwałę ustanawiającą rok 2015 Rokiem Witkiewiczów. Cztery ustawy wykonują wyroki Trybunału Konstytucyjnego.
Pierwsza senacka propozycja to projekt ustawy o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych,wniesiony przez Komisję Ustawodawczą. Projektowana ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W ocenie Trybunału zasadne jest, aby także stronie wnoszącej zarzuty od nakazu zapłaty zwracana była część opłaty sądowej. Kwestionowany przepis przewiduje zwrot opłaty za pismo wszczynające postępowanie w instancji, a za takie nie uznaje się zarzutów od nakazu zapłaty, ponieważ sprawę rozstrzyga ten sam sąd. Projekt noweli zakłada więc, że w przypadku zawarcia ugody przed sądem orzekającym w następstwie skutecznego wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty obie strony otrzymają zwrot sumy odpowiadającej połowie opłaty pobranej za wniesienie zarzutów od nakazu. Pozwany, który po wniesieniu zarzutów od nakazu zapłaty, ugodowo rozwiąże sprawę z powodem będzie mógł uzyskać zwrot połowy już pobranej kwoty. Tym samym jego skłonność do ugodowego zakończenia sporu będzie premiowana w analogiczny sposób, jak koncyliacyjna postawa powoda, który zachowa prawo do zwrotu połowy opłaty uiszczonej wraz z wniesieniem pozwu.
Druga propozycja Senatu to projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Został on przygotowany przez Komisję Ustawodawczą. Projektowana ustawa także stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał orzekł, że odrzucenie, bez wezwania do usunięcia braków, skargi kasacyjnej jest niezgodne z konstytucyjną zasadą ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, ideą sprawiedliwości proceduralnej oraz prawem do zaskarżenia orzeczenia wydanego w pierwszej instancji. Zgodnie z projektem, odrzucenie z powodu braków skargi kasacyjnej wniesionej w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz w procedurze cywilnej ma być poprzedzone wezwaniem do usunięcia owych braków w wyznaczonym przez sąd terminie siedmiu dni.
Do ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw Izba wprowadził 9 poprawek. Był to rządowy projekt. Nowelizacja wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 września 2013 r., zgodnie z którym zagadnienia związane z konstytucyjnym prawem do nauki powinny być określone bezpośrednio w ustawie, a nie rozporządzeniach ministra edukacji. Do ustawy wprowadzono więc przepisy dotyczące ogólnych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, w tym upoważnień dla ministra właściwego ds. oświaty i wychowania oraz ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego do uregulowania tych kwestii szczegółowo w rozporządzeniach. Oprócz regulacji mających na celu wykonanie orzeczenia TK nowelizacja jednocześnie wprowadza zmiany w wielu niepowiązanych ze sobą dziedzinach. Dodano rozdział poświęcony ogólnym warunkom przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. W stosunku do dotychczasowych przepisów przyjęte zmiany dotyczą np. określenia trybu, w jakim może nastąpić unieważnienie pracy egzaminacyjnej przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej (chodzi o sytuacje dotyczące przypadków stwierdzenia niesamodzielnej pracy zdających) oraz trybu, w jakim, na wniosek zdającego, może nastąpić weryfikacja sumy przyznanych punktów. Ustawa wprowadza też m.in. podporządkowanie w sposób formalny okręgowych komisji egzaminacyjnych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, poszerzenie zakresu zawodów, w których szkoły publiczne oraz niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych będą mogły prowadzić kwalifikacyjne kursy zawodowe,uproszczenie trybu uznawania świadectw wydawanych za granicą w celu ułatwienia osobom, które przyjeżdżają do Polski z zagranicy, kontynuowania nauki albo podjęcia nauki w szkołach wyższych.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.