TK
Sprawa pani Joanny z Opola: próba odpowiedzi…
Europejski Rok Obywateli| Internet| Karta praw podstawowych| praworządność| społeczeństwo informacyjne
włącz czytnikBadania oczywiście pokazują też drugą stronę. Na przykład przyczyny braku dostępu do Internetu w pozostałej części domostw. Najczęstszym powodem jest „brak potrzeby”, później niedostatek umiejętności, dopiero w dalszej kolejności pojawiają się względy ekonomiczne.
Tu jednak niezbędne będą pewne zmiany w mentalności.
I trzeba przynajmniej próbować przekonać „opornych”, że Internet jest dla ludzi i że może być wielce użytecznym. To zadanie dla rządu (który właśnie ogranicza ulgę internetową), dla organizacji pozarządowych, może i dla nas.
Celowe będzie działanie na kilku płaszczyznach, zatem niezbędna okaże się ciągła edukacja prawna. Ale pamiętajmy również o tym, że wiele programów mających podnieść poziom wiedzy o prawie, już funkcjonuje.
W każdy możliwy sposób należy upowszechniać przekonanie, że w interesie każdego z nas jest znać nie tylko swoje prawa, lecz także obowiązki z nimi związane. Nie tylko wymiarze krajowym, ale i europejskim.
Jest ku temu okazja, bo rok 2013 ogłoszono Europejskim Rokiem Obywateli. I choć główne działania nastawione będą na realizację prawa do swobodnego przemieszczania się, to jednak założenie jest takie, że wzrośnie ogólna świadomość prawna obywateli Unii.
Zakończę więc apelem o to, abyśmy na początek, chcąc uniknąć skutków niezamierzonego nawet nieprzestrzegania prawa, dorzucili do tego projektu cegiełkę własnej, obywatelskiej aktywności.
Szczególnie, że polskie władze wyłączyły możliwość powoływania się na Kartę Praw Podstawowych UE bezpośrednio przed sądami krajowymi czy Trybunałem Sprawiedliwości [autorka ma na myśli Trybunał Konstytucyjny? – red. OK.]
Poprzednia 12 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.