TK



Tajemnica skarbowa zawsze jest konkretna

Artur Pietryka| HFPC| NSA| tajemnica skarbowa| Urząd Kontroli Skarbowej

włącz czytnik
Tajemnica skarbowa zawsze jest konkretna

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną HFPC na odmowę udostępnienia dokumentu „Zadania urzędów kontroli skarbowej na rok 2013”.

HFPC wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o udostępnienie tego dokumentu, ponieważ z doniesień medialnych wynikało, że miał on wprowadzać „minimalny próg skuteczności” kontroli skarbowych na poziomie 71%. Oznacza to, że taki właśnie procent kontroli ma kończyć się wykryciem nieprawidłowości. Kolejno Minister Finansów, a następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny odmówiły dostępu do tego dokumentu.

WSA odmawiając HFPC udostępnienia dokumentu stwierdził, że w świetle prawa istnieją dwa rodzaje tajemnicy skarbowej. Tajemnicę skarbową mogą stanowić wszystkie informacje gromadzone i przetwarzane w ramach kontroli skarbowej. Innymi słowy chronione z jej mocy miałyby być wszystkie informacje będące w dyspozycji organu kontroli skarbowej, niezależnie od tego przez kogo i w jakich okolicznościach zostały wytworzone.

HFPC wniosła skargę kasacyjną w tym sporze. W skardze do NSA HFPC zarzucała naruszenie konstytucyjnego prawa do informacji publicznej. NSA stwierdził, że z brzmienia art. 34 ustawy o kontroli skarbowej jasno wynika, że jedynie informacje gromadzone i przetwarzane w ramach kontroli skarbowej stanowią tajemnicę skarbową, a zatem nie może jej stanowić dokument programowy określający działalność organów skarbowych, którego żądała HFPC.

NSA stwierdził zatem, że w polskim porządku prawnym mamy do czynienia z jednym reżimem tajemnicy skarbowej, którym objęte są tylko te informacje, które mogłyby ujawnić indywidualne dane podatników.

Sprawa była prowadzona w ramach programu „Klinika Prawa człowieka a podatki”. HFPC przed NSA reprezentował adw. Artur Pietryka.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.