TK



Tryb prac przygotowawczych do wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego po przeprowadzeniu rozprawy

amicus curiae| Biuro Trybunału Konstytucyjnego| narada rozpoznawcza| przewodniczący składu| rozprawa| sędzia sprawozdawca| sentencja| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym| votum separatum

włącz czytnik

 Narada i orzekanie

Trybunał Konstytucyjny, po zamknięciu rozprawy, udaje się na niejawną naradę, podczas której finalnie analizuje materiał w sprawie przedstawionego mu do rozstrzygnięcia problemu konstytucyjnego oraz projekt wyroku przygotowany przez sędziego sprawozdawcę[8]. Następnie przewodniczący składu orzekającego zarządza głosowanie. Wszyscy sędziowie ze składu orzekającego podpisują się pod sentencją wyroku, a sędzia, który nie zgadza się z rozstrzygnięciem, może złożyć zdanie odrębne (votum separatum), co sygnalizuje stosowną adnotacją przy podpisie złożonym na wyroku.

Praca nad uzasadnieniem wyroku

Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sali rozpraw, wraz z zasadniczymi motywami rozstrzygnięcia (oraz ewentualnie motywami zdań odrębnych):

a)        Prezes TK zarządza ogłoszenie wyroku w Dzienniku Ustaw albo Monitorze Polskim,

b)        sędzia sprawozdawca dopracowuje uzasadnienie wyroku: opisuje przebieg rozprawy, w razie potrzeby wzbogaca je o informacje uzyskane od uczestników postępowania w odpowiedzi na pytania sędziów ze składu orzekającego, ewentualnie – jeśli pod wpływem przebiegu rozprawy Trybunał Konstytucyjny zmodyfikował rozstrzygnięcie – odpowiednio dostosowuje argumentację.

 Przygotowany przez sędziego sprawozdawcę tekst uzasadnienia, po akceptacji wszystkich sędziów ze składu orzekającego, jest fachowo opracowywany pod względem redakcyjnym i korektorskim. Techniczno-redakcyjne opracowywanie tekstu, zgodnie z wytycznymi Prezesa TK (tzw. zasadami redagowania tekstów) i przy ścisłej współpracy z Sekretariatem TK i Biblioteką TK, należy do bezpośredniego współpracownika sędziego sprawozdawcy.

Po zakończeniu powyższych prac, wszyscy sędziowie ze składu orzekającego podpisują uzasadnienie (sędziowie, którzy złożyli zdania odrębne, dostarczają ich teksty).

Odpisy wyroku wraz z uzasadnieniem zostają doręczone uczestnikom postępowania, a cały wyrok jest publikowany w Zbiorze Urzędowym i upubliczniany w Internetowym Portalu Orzeczeń.

 Dostęp do propozycji rozstrzygnięć i projektów wyroków

Dostęp do propozycji rozstrzygnięć i projektów wyroków jest − dla osób innych niż sędziowie ze składu orzekającego − zależny od etapu postępowania i decyzji sędziego. Są również takie stadia postępowania, na których dostęp do tych materiałów osób innych niż sędziowie jest wykluczony.

W toku postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, dostęp do propozycji rozstrzygnięcia i projektu wyroku mają:

1)   sędzia sprawozdawca i jego bezpośredni współpracownik (współpracownicy), chyba że sędzia pracuje nad projektem sam,

2) sędziowie ze składu orzekającego i – ewentualnie[9] – ich bezpośredni współpracownicy,

3)  pracownicy Sekretariatu Trybunału Konstytucyjnego odpowiedzialni za obsługę sekretarską i biurową sędziów TK oraz za techniczne i redakcyjne opracowywanie propozycji rozstrzygnięcia i projektu wyroku.

 Ponadto, na końcowym etapie prac, dostęp do tekstu uzasadnienia mają pracownicy Biblioteki TK odpowiedzialni za jego korektę językową i redakcyjną oraz za redagowanie i wydawanie Zbioru Urzędowego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.

 Obowiązek zachowania tajemnicy

Sędziowie TK obowiązani są zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których poza jawną rozprawą powzięli wiadomość ze względu na stanowiska sędziowskie, a obowiązek ten trwa także po ustaniu ich stosunków służbowych[10].

Wszelkie informacje związane z przygotowaniami Trybunału Konstytucyjnego do wydania rozstrzygnięcia, w szczególności zaś propozycje rozstrzygnięć i projekty wyroków, stanowią tajemnicę pracodawcy, obowiązek przestrzegania której wynika z art. 100 § 2 pkt 5 kodeksu pracy[11]. Dodatkowo, zatrudnieni w Biurze Trybunału Konstytucyjnego urzędnicy państwowi są – zgodnie z art. 17 ust. 2 pkt 5 pragmatyki służbowej[12] − zobowiązani do dochowania tajemnicy związanej z wykonywaniem obowiązków.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.