TK



Trybunał Sprawiedliwości UE o języku faktur transgranicznych

Belgia| faktura| język niderlandzki| swobodny przepływ towarów| Trybunał Sprawiedliwości UE

włącz czytnik
Trybunał Sprawiedliwości UE o języku faktur transgranicznych
Sala posiedzeń TS UE

W wyroku z 21 czerwca 2016 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że obowiązek wystawiania faktur o charakterze transgranicznym wyłącznie w określonym języku , pod rygorem nieważności tych faktur narusza prawo Unii. Strony powinny mieć możliwość sporządzania takich faktur w innym języku, który znają i który jest również autentyczny, podobnie jak wymagany język.

Omawiana sprawa dotyczy sporu w przedmiocie niezapłaconych faktur zaistniałego między New Valmar, spółką mającą siedzibę w niderlandzkojęzycznym regionie Belgii, a Global Pharmacies Partner Health (zwaną dalej „GPPH”), spółką mającą siedzibę we Włoszech. GPPH podniosła zarzut nieważności tych faktur, wskazując, że naruszały one reguły językowe objęte jej zdaniem belgijskimi bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawnymi. Zgodnie bowiem z uregulowaniami flamandzkimi, przedsiębiorstwa mające siedzibę we wspomnianym regionie powinny używać języka niderlandzkiego przy sporządzaniu w szczególności aktów i dokumentów wymaganych ustawą. Tymczasem wszystkie dane standardowe oraz ogólne warunki znajdujące się na tych fakturach zostały spisane w języku włoskim, a nie w języku niderlandzkim. New Valmar przekazała GPPH w toku postępowania tłumaczenie faktur na język niderlandzki. Sąd belgijski rozpoznający sprawę wyjaśnił, że sporne faktury są i pozostaną jednak bezwzględnie nieważne.

New Valmar nie kwestionuje tego, że faktury nie spełniają wymogów ustanowionych w uregulowaniach językowych. Spółka ta podnosi jednak między innymi, że owe uregulowania są sprzeczne z prawem Unii, a zwłaszcza z przepisami dotyczącymi swobodnego przepływu towarów. W tych okolicznościach rechtbank van koophandel te Gent ( sąd gospodarczy w Gandawie, Belgia) zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem prejudycjalnym.

W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał stwierdził, że omawiane uregulowania językowe stanowią faktycznie ograniczenie swobodnego przepływu towarów w UE.

Pozbawiając zainteresowane podmioty gospodarcze możliwości swobodnego wyboru języka, którym posługują się one wspólnie przy sporządzaniu swych faktur, i zobowiązując owe podmioty do używania języka, który nie odpowiada koniecznie językowi, którego postanowiły używać między sobą w ramach stosunków umownych, uregulowania te mogą zwiększyć ryzyko zakwestionowania faktur i odmowy ich zapłaty. Adresaci faktur mogliby bowiem stać się skłonni do powoływania się na swą rzeczywistą lub rzekomą niezdolność do zrozumienia ich treści w celu sprzeciwienia się ich zapłacie.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.