TK



Wyroki Trybunału na 40. posiedzeniu Senatu

ekwiwalent| Senat| senatorowie| służby mundurowe| Trybunał Konstytucyjny| wykonanie wyroku TK| zaopatrzenie emerytalne

włącz czytnik
Wyroki Trybunału na 40. posiedzeniu Senatu

3 października 2013 r. zakończyło się 40. posiedzenie Senatu. Senatorowie przyjęli m. in ustawy będące wykonaniem wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Przyjęli z dwoma poprawkami ustawę o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Był to projekt rządowy. Zmiany przewidują m.in. doprecyzowanie przepisów umożliwiających powoływanie do zawodowej służby wojskowej funkcjonariusza innej służby mundurowej z zachowaniem posiadanego stopnia, przebudowę systemu opiniowania żołnierzy zawodowych, zniesienie zasady automatycznego zwolnienia ze służby w razie dwukrotnego niezaliczenia egzaminu z sprawności fizycznej,  możliwość awansu bez zmiany stanowiska, odejście od kadencyjności dla podoficerów oraz objęcie żołnierzy zawodowych urlopem ojcowskim. Ponadto senacka komisja obrony narodowej zaproponowała poprawkę do ustawy przedłużającą możliwość powrotu do armii byłym żołnierzom, którzy wskutek wypadku lub choroby doznali stałego lub trwałego uszczerbku na zdrowiu w związku ze służbą wojskową pełnioną na misjach zagranicznych po 1 stycznia 1998 r. Będą mogli się oni zwrócić z wnioskiem do ministra obrony narodowej o powołanie do zawodowej służby wojskowej z kategorią "Zdolny z ograniczeniem" do 31 grudnia 2014 r. Druga przyjęta poprawka  dotyczy kwestii, którą poddał w wątpliwość Trybunał Konstytucyjny. Według obowiązujących dziś przepisów, żołnierz, który odchodzi ze służby ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, ale jedynie z trzech lat poprzedzających jego zwolnienie. Poprawka przewiduje, że byli żołnierze będą mogli ponownie ubiegać się o niewypłacony im ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Będą mieli na to pół roku (od wejścia w życie nowych przepisów).

Izba podjęła też uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez senacką Komisję Ustawodawczą. Projektowana ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Przewiduje ona zwrot emerytom świadczeń, do których prawo zostało im – w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy – zawieszone od 1 października 2011 r. na podstawie niekonstytucyjnego przepisu.

Senatorowie przyjęli uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Jest to kolejny projekt wniesiony przez senacką Komisję Ustawodawczą jako wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie ze zmianami zaproponowanymi w projekcie wznowienie wypłaty świadczenia funkcjonariusza służb mundurowych oraz emerytowanego żołnierza zawodowego, którego wypłacanie zawieszono z przyczyn niezależnych od organu emerytalnego, ma obejmować – tak jak w przypadku emerytów systemu powszechnego – nie tylko okres od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty, lecz także okres od miesiąca, w którym wstrzymano wypłatę, jednak za okres nie dłuższy niż trzy lata poprzedzające miesiąc, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty. Dotychczas w takich sytuacjach emeryci „mundurowi” oraz emerytowani żołnierze zawodowi nie mogli otrzymać świadczeń za okres sprzed miesiąca złożenia wniosku.
Przyjęta została także uchwała w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych. Wniesiony przez senacką Komisję Ustawodawczą,  wykonuje on obowiązek dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Uzupełnia ustawę o wytyczne wskazujące kryteria, jakimi minister obrony narodowej winien kierować się przy wydawaniu rozporządzeń o utworzeniu lub zniesieniu sądów wojskowych oraz przy określaniu siedzib takich sądów i obszarów ich właściwości.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.