Debaty



W. Komarnicki: Rola prawnika w wyzwolonej Polsce (wykład z 1942 r., aktualny w roku 2016)

Komisja Kodyfikacyjna II RP| Konstytucja| kultura prawnicza| Polskie Studium Prawniczo Administracyjne w Wielkiej Brytanii| prawo polityczne| Stanusław Grabski| Stronnictwo Narodowe| Wacław Komarnicki

włącz czytnik
W. Komarnicki: Rola prawnika w wyzwolonej Polsce (wykład z 1942 r., aktualny w roku 2016)

Obserwator Konstytucyjny, 11 lutego 2016: Przypominamy wykład znakomitego polskiego prawnika i polityka, gdyż powinni z nim zapoznać się wszyscy uczestnicy dzisiejszych debat o systemie prawa w Polsce, o Konstytucji i Trybunale Konstytucyjnym. Wielu z nich doraźne cele polityczne przysłaniają pamięć o istocie ich powołania. Etos zawodu prawnika zaczął się kruszyć i w świadomości licznych Polaków prestiż prawnika spadł do poziomu polityka. Może przypomnienie tego, jak o tym zawodzie można myśleć w czasach najtrudniejszych skłoni niektórych do zastanowienia się nad obecną sytuacją w nieco innym, niż chwilowy wymiarze.  

Wykład, wygłoszony na uroczystej inauguracji Studium Prawno-Administracyjnego w Uniwersytecie St. Andrews w dn. 23 marca 1942 r.

 Prezentowany tekst wykładu prof. Wacława Komarnickiego z roku 1942 - o roli prawnika w wyzwolonej Polsce zasługuje na uwagę z co najmniej dwóch powodów. Przede wszystkim ze względu na moment wygłoszenia i osobę autora – wybitnego polskiego prawnika konstytucjonalisty, zarazem urzędującego ministra sprawiedliwości. Ponadto wiele z tez przedstawionych w tym  wystąpieniu zachowało zadziwiającą aktualność do dnia dzisiejszego.

Polskie Studium Prawno - Administracyjne w Wielkiej Brytanii przy Uniwersytecie St Andrews w Szkocji (niedaleko Edynburga rozpoczęło działalność na początku 1942. Powstało ono z inicjatywy Stowarzyszenia Prawników Polskich działającego w czasie II wojny światowej w Zjednoczonym Królestwie. Idea powołania polskich wyższych studiów prawniczych poparta została również przez Ministerstwo Sprawiedliwości Rządu RP. Warto przypomnieć, że 11 listopada 1941 roku Rada Ministrów zatwierdziła propozycję powołania do życia polskiej szkoły prawa, na wniosek ówczesnego kierownika resortu sprawiedliwości, znanego polityka Stronnictwa Pracy Karola Popiela (1887- 1977). Celem Studium Prawno-Administracyjnego przy Uniwersytecie St.Andrews było: umożliwienie kontynuowania nauki prawa studentom, którym wojna przerwała studia, umożliwienie rozpoczęcia takich studiów maturzystom, którzy ich nie mogli rozpocząć oraz danie szansy prawnikom z wyższym wykształceniem podniesienia swych kwalifikacji. Wykładowcami w studium byli polscy naukowcy przebywający w czasie II wojny światowej w Zjednoczonym Królestwie. Jednym z nich był także autor inauguracyjnego wykładu o roli prawników w państwie.

Poprzednia 1234 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.