PaństwoCoraz wyższe odszkodowania w sądach dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych

Europejskie Centrum Odszkodowań| odszkodowanie| sprawca wypadku| ubezpieczenie komuniakcyjne| ubezpieczenie OC| wypadek komunikacyjny

włącz czytnik
Coraz wyższe odszkodowania w sądach dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych

Polacy uzyskują w sądach coraz wyższe odszkodowania od towarzystw ubezpieczeniowych. Za 1 proc. uszczerbku na zdrowiu można uzyskać 2,5 tys. zł. To prawie czterokrotnie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Klienci Europejskiego Centrum Odszkodowań w ubiegłym roku otrzymali odszkodowania na łączną kwotę ponad 160 mln zł. Dziś firma prowadzi ponad 11 tys. spraw obejmujących roszczenia na kwotę 350 mln zł.


– Kwoty uzyskiwanych odszkodowań na drodze sądowej są znacząco wyższe niż w latach poprzednich. Jeszcze 57 lat temu na drodze postępowania sądowego te odszkodowania były wypłacane w kwotach około 700 zł za 1 proc. uszczerbku na zdrowiu. Dziś są to kwoty w okolicach 2,22,5 tys. zł – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Krzysztof Lewandowski, prezes zarządu Europejskiego Centrum Odszkodowań.

Wolniej rosną odszkodowania wypłacane przez towarzystwa ubezpieczeniowe w drodze przedsądowej.

Lewandowski podkreśla, że decyzje sądów są słuszne z punktu widzenia poszkodowanych. Choć wysokość odszkodowań wciąż jest w Polsce niższa niż unijna średnia, to znacznie się do niej zbliżyliśmy. Kilka lat temu Polacy mogli liczyć na 10 proc. tego, co otrzymywali mieszkańcy Europy Zachodniej; obecnie to już ok. 50 proc.

Prezes Europejskiego Centrum Odszkodowań ocenia, że kwoty odszkodowań w Polsce będą nadal równomiernie rosły. W ciągu najbliższych kilku lat powinny się podwoić.

Rośnie również liczba spraw, które wnoszą poszkodowani. W ubiegłym roku EuCO skierowało do sądów 3,2 tys. spraw, w tym roku zapewne będzie to 5 tys. W 2013 r. do spółki łącznie trafiło 25 tys. spraw. W tym roku EuCO zakłada, że będzie ich ok. 30 tys.

 – Kwota, którą zgłosiliśmy do sądów w ubiegłym roku, to 136 mln zł. Chcemy, żeby w roku 2014 ta kwota przekroczyła 200 mln zł. Oczywiście nie możemy zapominać, że mamy do uzyskania jeszcze kwoty na drodze postępowania przedsądowego, czyli na drodze likwidacji przedsądowej. To jest ponad 100 mln zł do uzyskania – zapowiada Lewandowski. – Jeżeli chodzi o łączną liczbę spraw, które dzisiaj prowadzimy, to są roszczenia zgłoszone do towarzystw tak na drodze likwidacji przedsądowej, jak i na drodze likwidacji sądowej na kwotę przeszło 350 mln zł. Jest to ponad 11 tys. spraw.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.