Państwo



Deloitte: Polacy bardzo nisko oceniają stabilność systemu podatkowego

Deloitte| kontrola podatkowa| niestabilność| podatki| przejrzystość| VAT

włącz czytnik
Deloitte: Polacy bardzo nisko oceniają stabilność systemu podatkowego

Więcej niż 60 proc. respondentów jest przekonanych, że system podatkowy w ich kraju jest niestabilny. System podatkowy w Polsce, na Węgrzech, w Portugalii, Włoszech i Rosji został oceniony jako najmniej stabilny w całej Europie. Stabilność swojego otoczenia prawnego najwyżej oceniają podatnicy w Holandii, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu i Szwajcarii.

80 proc. respondentów uznaje, że głównym powodem niestabilności systemu podatkowego są częste zmiany legislacyjne, a aż 50 proc. ankietowanych podaje niejednoznaczność, słabość i zmienność praktyki orzeczniczej. Jednocześnie, 44 proc. ankietowanych jako główny czynnik podnoszący konkurencyjność gospodarki podaje pewność systemu podatkowego w przyszłości oraz uproszczenie przepisów podatkowych (36 proc.) – to główne wnioski z badania „European Tax Survey. The benefits of stability”, przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte w 27 krajach Europy.

Więcej niż 60 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu Deloitte dotyczącego stabilności otoczenia podatkowego, jest przekonanych, że w ich kraju system podatkowy jest niestabilny. Największy odsetek odpowiedzi negatywie oceniających system podatkowy pochodzi z Węgier – aż 81 proc. ankietowanych postrzega Węgry jako najbardziej niestabilny podatkowo kraj w Europie. Na przeciwnym krańcu uplasowali się respondenci z Czech i Irlandii, wśród których kolejno tylko 34 proc. i 11 proc. oceniło, iż ich system podatkowy jest niestabilny.

Na poczucie niskiej stabilności systemu podatkowego składają się – zdaniem ankietowanych – czynniki takie jak: częste zmiany w prawie podatkowym (aż 80 proc. odpowiedzi), niejednoznaczność i zmienność praktyki orzeczniczej (50 proc.), a także wsteczne zmiany legislacyjne oraz zbyt długo trwające postępowania podatkowe.

Firma Deloitte poprosiła osoby odpowiedzialne za kwestie podatkowe w europejskich firmach o zidentyfikowanie trudności, z jakimi muszą się zmierzyć, prowadząc działalność operacyjną na Starym Kontynencie. Większość respondentów wskazała niestabilność systemu podatkowego i częste zmiany legislacyjne. Jednocześnie spośród prawie tysiąca ankietowanych, aż 44 proc. respondentów podało, że właśnie pewność i przewidywalność systemu podatkowego jest kluczem do podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej danego kraju. Z drugiej edycji badania Deloitte wynika, że najstabilniejszymi podatkowo dużymi gospodarkami jest Holandia (40 proc. odpowiedzi) oraz Wielka Brytania (30 proc.). Według ankietowanych osób, to są właśnie te kraje, których systemy podatkowe charakteryzują się przejrzystością i przewidywalnością, a także co istotne, łatwym kontaktem z ich organami podatkowymi. Spośród mniejszych gospodarek europejskich ponownie najlepiej oceniane zostały Luksemburg i Szwajcaria.

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.