Państwo



Europejscy sędziowie i prokuratorzy piszą do prezydenta Dudy w sprawie 10 niepowołanych sędziów

Andrzej Duda| Konstytucja RP| KRS| MEDEL| niezawisłość sędziowska| powołanie sędziego| Prezydent RP| Rada Europy| SSP "Iustitia"| Thomas Guddat

włącz czytnik
Europejscy sędziowie i prokuratorzy piszą do prezydenta Dudy w sprawie 10 niepowołanych sędziów

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" poinformowało nas o wystosowaniu przez MEDEL (Europejskie Stowarzyszenie "Sędziowie i Prokuratorzy na rzecz Demokracji i Wolności" - Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés) listu do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie odmowy powołania 10 sędziów. Publikujemy za SSP "Iustitia" treść pisma:

Do Jego Ekscelencji
Pana Andrzeja Dudy
Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej,

W ciągu ostatnich kilku miesięcy, wraz z innymi instytucjami europejskimi, w tym Komisją Europejska, Rady Europejską i Komisją Wenecką, MEDEL z rosnącą troską i niepokojem obserwuje rozwój sytuacji w Polsce.

Powzięliśmy również informację, iż w dniu 22 czerwca 2016, Prezydent RP odmówił powołania trzynastu sędziów sądów niższego rzędu na stanowiska w sądach różnych szczebli. Sędziowie, wskazani byli przez Krajową Radę Sądownictwa. Odmowy mianowania sędziów spotkały się ze sprzeciwem stowarzyszeń polskich sędziów ze względu na brak uzasadnienia tej decyzji.

Jak wynika z uzyskanych przez MEDEL informacji, kandydaci ci przeszli pomyślnie przez proces wyboru i nominacji przez Radę, w którym również aktywną rolę odgrywało środowisko sędziów poprzez głosowanie kandydatury na zgromadzeniach sędziów. Co więcej, decyzja Rady o przedstawieniu kandydatów, którzy pomyślnie przeszli proces wyboru zawierała uzasadnienie, zaś kandydaci, którym się nie powiodło mogli się od tych decyzji odwołać do Sądu Najwyższego.

Zasada niezawisłości sędziowskiej, bez przestrzegania której nie ma mowy o zachowaniu praworządności, jest cechą konstytucyjną demokracji na świecie. To jest tak ważne nie tylko z powodu tego, że sądownictwo działa niezależnie, ale również z tego powodu, że to sędziowie stosują prawo. W celu przestrzegania tych zasad konieczne jest wzmocnienie niezależności sądów i niezawisłości sędziów również w procesie prawidłowego toku nominacji sędziów. W ten sposób procedura mianowania sędziów powinna uwzględniać zasadę trójpodziału i wzajemnej kontroli władz i wzmocnić zaufanie do wymiaru sprawiedliwości.

Kluczowe znaczenie ma to, że sędziowie są wybierani spośród najlepszych kandydatów, dając tym samym gwarancję, że będą orzekać bezstronnie i niezależnie. Istnienie niezależnej procedury nominacyjnej, która jest przeprowadzana w sposób otwarty i transparentny ma na celu wykluczenie nepotyzmu, patronatu politycznego oraz podejrzeń manipulacji.

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.