Państwo



HFPC: Ministerstwo Finansów odmawia doprecyzowania przepisu o opłacie za posiadanie psa

gospodarstwo domowe| HFPC| Ministerstwo Finansów| pies

włącz czytnik
HFPC: Ministerstwo Finansów odmawia doprecyzowania przepisu o opłacie za posiadanie psa
Pies z Lubiewa. Foto: MOs810, Wikimedia Commons

Ministerstwo Finansów udzieliło negatywnej odpowiedzi na petycję Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka  w sprawie doprecyzowania przepisu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwalniającego od opłaty za posiadanie psa osoby powyżej 65 roku życia prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe.

W petycji HFPC wskazała, że niektóre samorządowe organy podatkowe, odmawiając zastosowania powyższego zwolnienia, interpretowały sformułowanie „samodzielnie” w ten sposób, że ze zwolnienia tego mogły skorzystać tylko osoby samotnie prowadzące gospodarstwo, ale już nie małżonkowie w wieku powyżej 65 lat. Z taką interpretacją nie zgodziły się sądy administracyjne. Pomimo tego niektóre samorządy dalej powoływały się na przepisy ustawy, odmawiając zwolnienia z opłaty.

HFPC postulowała takie doprecyzowanie tego przepisu, z którego wynikałoby, że zwolnienie od opłaty za posiadanie psa obejmuje osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo, niezależnie od tego czy są osobami samotnymi czy tez pozostają w związkach z innymi osobami. Z petycją można zapoznać się tutaj.

MF uzasadniając odmowę doprecyzowania tego przepisu wskazał m.in. na utrwalony w doktrynie i orzecznictwie pogląd, zgodnie z którym przepisy dotyczące wszelkiego rodzaju ulg i zwolnień podatkowych, jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, należy interpretować ściśle. Pogląd ten następnie został zastosowany w wykładni wspomnianego przepisu. Odwołując się do słownikowego znaczenia pojęcia „samodzielnie” MF uznał, że uprawnionymi do zwolnienia są tylko osoby prowadzące gospodarstwa pojedynczo, a nie wspólnie z innymi osobami. Z odpowiedzią na petycję można zapoznać się tutaj.

Odpowiedzi na petycje towarzyszyło wydanie przez Ministra Finansów Interpretacji Ogólnej nr PS2.849.5.2016. Z interpretacją można zapoznać się tutaj.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.