Państwo



Kampania "Stop - 67!"

Międzynarodowa Organizacja Pracy| NSZZ "Solidarność"| reforma emerytalna| wiek emerytalny

włącz czytnik
Kampania "Stop - 67!"

Ruszyła miesięczna kampania informacyjna NSZZ „Solidarność” pod hasłem – „Nie chcemy pracować aż do śmierci”, przypominająca o skutkach wydłużenia wieku emerytalnego, podaje Dział Informacji Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Spoty informacyjne będą wyświetlane w blokach reklamowych przed seansami w 247 salach kinowych sieci kin ITI w 28 miastach oraz w Internecie. Kampania skierowana jest do blisko 2 milionowej grupy młodych ludzi, których obejmą wprowadzone zmiany, a którzy przeważnie nie uświadamiają sobie negatywnych skutków wydłużonego wieku emerytalnego.

W sierpniu Komisji Krajowa NSZZ "Solidarność" zdecydowała o skierowaniu skargi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. Zdaniem "Solidarności" niezgodne z Konstytucją jest zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz  zróżnicowanie warunków nabycia prawa do tzw. emerytur częściowych w zależności od płci. Związek skarży się również na nieprzestrzeganie przyjętej w Polsce konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy w sprawie minimalnych norm zabezpieczenia społecznego.

Przyjęta przez Polskę w 2003 r. Konwencja MOP nr 102 zaleca, aby wiek uprawniający do emerytury nie przekraczał 65 lat. Konwencja wprawdzie dopuszcza ustalenie wyższego wieku, ale uzależnia to od zdolności do pracy osób starszych w danym kraju. Zdaniem ekspertów „Solidarności” ten warunek w Polsce nie został spełniony.

Dział Informacji KK

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.