Państwo



Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich z 7 listopada

Adam Bodnar| Komitet Praw Człowieka ONZ| Konstytucja RP| Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych| prawa człowieka| RPO

włącz czytnik
Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich z 7 listopada

Pełen tekst oświadczenia Adama Bodnara na konferencji prasowej 7 listopada 2016 r.

Szanowni Państwo,

Nie jestem politykiem. Nie należę i nigdy nie należałem do żadnej partii politycznej. Nie walczę o władzę i nie ubiegam się o stanowiska polityczne.

Zdaję sobie jednak sprawę, że część moich działań może być postrzegana jako działania polityczne.

Nie wynika to z moich osobistych ambicji czy ideowych sympatii, ale jest po prostu konsekwencją rozpoznawania skarg i wniosków obywateli. Mam chronić prawa obywateli przed nadużyciami czy zakusami ze strony państwa i instytucji publicznych. Do tego zobowiązuje mnie Konstytucja i ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich:

A jeżeli broni się obywateli, to może to oznaczać krytykę władz.

1.

Prawa człowieka są w Polsce zagwarantowane Konstytucją, ale również licznymi traktatami międzynarodowymi, do których respektowania zobowiązała się Rzeczpospolita.

Ustawa o RPO wprost wskazuje w art. 17, że „Rzecznik współdziała ze stowarzyszeniami, ruchami obywatelskimi, innymi dobrowolnymi zrzeszeniami i fundacjami oraz z zagranicznymi i międzynarodowymi organami i organizacjami na rzecz ochrony wolności i praw człowieka i obywatela, także w zakresie równego traktowania”.

Dlatego Rzecznik – w interesie polskich obywateli - musi współpracować z odpowiednimi organizacjami zagranicznymi.

Jedną z takich organizacji jest Komitet Praw Człowieka ONZ, który czuwa nad realizacją przez poszczególne kraje postanowień Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.

Polska ratyfikowała Pakt w 1977 roku.

Dowodem jego znaczenia może być choćby fakt, że w wydanej w czasie stanu wojennego przez Komitet Helsiński (nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu w 1983 r.), analizie przestrzegania praw człowieka w PRL, odwołania do Paktu są bardzo liczne.

Pakt jest bowiem częścią najnowszej polskiej historii.

2.

Kilka dni temu Komitet Praw Człowieka (jeden z wielu organów traktatowych ONZ, które regularnie sprawdzają stan przestrzegania postanowień traktatów międzynarodowych) opublikował kolejne rekomendacje dotyczące Polski. Jest to bowiem opracowanie cykliczne.

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.